Lajm i madh për Albin Kurtin vjen mbështetje e fortë nga Britania e Madhe…

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot gjatë ditës ka zhvilluar një bisedë telefonike me ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Gordon Brown.Kurti përmes një cicërime në Twitter ka treguar se Gordon Brown e ka uruar për fitoren në zgjedhjet e 14 shkurtit.

“Sot fola me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Gordon Brown, i cili na uroi për fitoren tonë dhe ofroi mbështetje për planet tona në ekonomi, zhvillim, rritje të vendeve të punës, mjedisin.”, ka njoftuar Albin Kurti.

Sipas rezultateve përfundimtare të shpallura nga KQZ-ja fituese e zgjedhjeve është Lëvizja Vetëvendosje me 49.95%.Albin Kurti pritet ta formoje Qeverine e ardhme te cilesuar si Qeveria Kurti 2 e cila po pritet shume nga qytetaret e Republikes se Kosoves pasi ata ja dhane mbeshtetjen absolute Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit bashke me VV-ne ne Zgjedhjet e 14 Shkurtit dhe ata pritet qe se bashku tja fillojne punen se shpejti me Kryeminister te ri dhe Presidente te re ne vend.