AUSTRIA merr vendimin e papritur për udhëtarët që vijnë nga shtetet tjera!


Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka njoftuar masat e reja të shtetit të tij në një konferencë shtypi. Qeveria austriake ka vendosur që ta rikthejë karantinën për udhëtarët që vijnë nga shtetet me rrezík të Co vídit-19.

Austria ka bërë të detyrueshme karantinën 10-ditree për të gjithë qytetarët që vijnë nga zonat me rrezík të kor onavírusit. Ky vendim do të vlejë nga 7 dhjetori deri me 10 janar, shkruan Indeksonline.

Qëllimi është të frenohet turizmi në një masë të madhe, thuhet në njoftimin e Qeverisë. Austria ka vendosur që të rifillojë jetën publíke pjesërisht pas një bllo kimi trejavor.

Që nga e hëna, shkollat, shitësit me pakicë dhe shërbimet mjekësore. Gastronomia dhe hotelet do të mbyllen deri më 7 janar.

Objektet sportive, kulturore dhe të kohës së lirë gjithashtu do të qëndrojnë të mbyllura. Skijimi dhe sportet e tjera në natyrë, megjithatë, do të aktivizohen nga 24 dhjetori./Indeksonline/