LAJMI I FUNDIT/ Ky shtet Evropian rikthen karantinën, Mbyllen shkollat dhe lokalet


Danimarka vendosi të mbyllë shkollat e mesme dhe të larta, baret, lokalet dhe restorantet në zonat më të godítura nga vala e dytë e pandemisë, mes të cilave rreshtohet dhe kryeqyteti Kopenhagen.

Sipas kryeministres, Mette Frederiksen niveli i të infektuarve të rinj është i lartë dhe situata është alar mante dhe për këtë arsye duhet reaguar.

Mes aktiviteteve që do të mbyllen janë dhe kinematë, palestrat, bibliotekat, ndërsa për Krishtlindje nuk do të lejohen grumbullimet me më shumë se 10 persona.