LAJMI I FUNDIT/ Ministri Gjerman jep Lajmin e Madh, Ja deri kur do zgjasë bllokimi…


Gjermania mund te kete masa te lehta bllokimi deri në pranverën e hershme nëse infeksionet nuk vihen nën kontroll ndaj gjithcka varet nga numri i te infektuarve.

Altmaier i tha “Die Welt” se :“Kemi tre ose katër muaj të gjatë dimri përpara,” “Është e mundur që kufizimet të qëndrojnë në fuqi deri në muajt e parë të vitit 2021.”

Kancelarja Angela Merkel ra dakord me udhëheqësit e 16 shteteve federale të Gjermanisë të mërkurën për të zgjatur dhe forcuar masat kundër koronavirusit të paktën deri më 20 dhjetor por nese numri i te infektuarve do te bie pritet nje hapje me e shpejet dhe lehtesim te masave.

Gjermania vendosi një bllokim në fillim të nëntorit, i cili mbylli bare dhe restorante, por lejoi që shkollat ??dhe dyqanet të qëndronin të hapura.

Masat kanë ndaluar rritjen eksponenciale të rasteve, por infeksionet kanë mbetur në një nivel të lartë.

Ruani distancimin social dhe tregohuni vigjilent.