LAJMI I FUNDIT/ Rrëzohet Avioni Zvicëran…Ja çfarë ka Ndodhur


Gjatë një aksidenti ajror në Francë, janë lënduar një pilot zviceran dhe dy pasagjerë francezë. Një avion i regjistruar në Zvicër, të premten pasdite nuk e ka qëlluar pistën në aeroportin Annecy-Mont Blanc gjatë motiti me dëborë.

Avioni Cessna aterroi përtej një rruge dhe u ndal në një shteg biçikletash, informon. Piloti mbi 60-vjeçar zviceran u lëndua rëndë. Ai është dashur të lirohej nga rrënoja nga ana e zjarrfikësve. Dy pasagjerët francezë (26 dhe 28) gjithashtu pësuan lëndime.

Avioni u ngrit nga Marseille-Marignane dhe duhej të ulej në Gjenevë, raportojnë mediat franceze. Për shkak të motit të keq, fluturimi për në Annecy u devijua.