Nëse keni vetura të vjetra 20 vjeçare asesi mos i shisni: Ja pse

Shumë persona mbajnë vetura të vjetra sa për kujtim për vitet e rinisë, apo nga dëshira për t’i koleksionuar, mirëpor ka edhe nga ata që janë të pasionuar pas modeleve të fundit, me zero kilometrazh. Mirëpo, vlera e veturave të vjetra është rritur shumë kohëve të fundit.

Sipas një studimi të bërë në Angli, shumë persona kanë nostalgji për automjetet e para që kanë patur dhe kërkojnë t’i blejnë sërish apo t’i koleksionojnë. Sipas anketimeve të bëra në faqen “Honest John Classics”, ka rezultuar se në Britani të Madhe njerëzit po mbledhin para për të rregulluar automjetet e vjetra që kanë një moshë rreth 20-vjeçare.

Janë disa modele të caktuara automjetesh me moshë të vjetër që po preferohen dhe ende janë në qarkullim. Të tilla janë “Mini Cooper” e prodhimit të viteve 2001-2007, Rover 75 1999-2005, MG TF 2002-2005, Toyota MR2 2002-2006, Jaguar XJ 2003-2009, Ford Focus 1998-2004, Mazda MX-5 1998-2005, MG ZR 2001-2005, Citroen Saxo VTR/VTS 2001-2005, BMË Serie 5 E39 1996-2003.

Ata që disponojnë makina të tilla kanë filluar t’i mirëmbajnë duke u ndërruar pjesë, kryesisht katalizatorin për t’iu përshtatur normave të ndotjes, sikurse po ndodh në Britani të Madhe.

Related Posts

Mercedes-Benz do t’ju lë pa gjumë: Shikoni super modelet e fundit që po prezantohen në panair

Mercedes-Benz nuk ka zhgënjyer as në panairin e radhës. Në Gjenevë të Zvicrës momentalisht është duke u mbajtur panairi i radhës, ku markat e ndryshme të kerreve…

Çdo 41 sekonda në botë shitet një Gollf!

I lindur për të zëvendësuar Vw Beetle, sot vetura Gollf, që festoi 45-vjetorin e krijimit, është në gjeneratën e saj të shtatë, ndërkohë që në horizont duket…

Ky Bently kushton mbi 1 milion euro

Edhe pse Bently si markë është super luksoze, kjo si duket nuk mjafton për Mulliner të cilët kanë prezantuar një model të edicionit të limituar e ekskluziv…

I reziston plumbave të kallashit, dinamitit e granatave, ’BMW’ prezanton automjetin më të sigurt në histori

BMW hodhi në treg automjetin e parë të blinduar në vitin 1978 me modelin e famshëm 733i për të kaluar më pas tek X5 e famshme në…

Golf 8 prezantohet zyrtarisht – njihuni me të gjitha detajet

Volkswagen ka prezantuar gjeneratën e tetë të modelit Golf. Me gjeneratën e tetë, gjiganti gjerman hyn në treg për të rivalizuar BMW Serinë 1 dhe Ford Focusin….

Prezantohet seria e aeroplanit të parë elektrik në botë

Aeroplanët e parë elektrik të garave në botë ishin pjesë e garës më të madhe të aviacionit në Lindjen e Mesme, në Dubai. Këtë seri aeroplanësh e…

This Post Has 3,490 Comments

  1. Counterfeit sildenafil is likely to be ineffective and a waste of your money, as counterfeit medications only contain 30 to 50 percent of the active ingredient, sildenafil, compared to the legitimate forms of the medication buy viagra and cialis online Both products promote better blood flow to the penis

  2. over the counter lasix at walmart zofran permethrin lotion for lice price in nigeria SGL, which also makes carbon fibres for wind turbine rotorblades and car parts, does not expect the price hike to have amarked effect on earnings before 2014 as most of the orders SGLplans to fill in the remainder of the year were agreed under theprevious prices

  3. Epidemiology of breast cancer among BRCA mutation carriers an overview stromectol Then, the remaining Me 2 SiOH group on 14 originating from hydrolysis of the 8 Qu group during Suzuki coupling could further undergo diverse transformations, such as deuteration, Tamao s oxidation, iodination, and fluorination, to achieve structurally diverse synthetic building blocks 15, 16, 17, and 18, respectively

  4. Conclusions In ER positive, operable breast cancer, PR negativity may provide additional information on poor prognosis or tamoxifen resistance during adjuvant tamoxifen therapy within 5 years postsurgery tamoxifen cost This is the reason why, over the last few decades, several antiobesity drugs have been developed

  5. 52 Weight loss of at least 5 kg, ketonuria, abnormal liver function tests, and hypokalemia are common findings, depending on the severity of vomiting and dehydration clomid by mail J Clin Oncol 29 Suppl Abstr