Vjen një lajm i mirë për liberalizimin e vizave


Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj – Stublla, të premten ka biseduar edhe me homologun e saj portugez, Ministrin e Jashtëm të Portugalisë, Augusto Santos Silva.

Një bisedë të tillë kryediplomatja kosovare e ka zhvilluar me rastin e 12 vjetorit të marrjes së njohjes së pavarësisë nga Portugalia.

“Në një videokonferencë me Ministrin e Jashtëm të Portugalisë, z.Augusto Santos Silva, rikonfirmuam marrëdhëniet e mira bilaterale mes dy vendeve, dhe gadishmërinë e thellimit të mëtejmë të tyre në funksion të rrugës sonë eurointegruese”, deklaroi kryediplomatja Haradinaj – Stublla.

“Hapja e Ambasadës së Republikës të Kosovës në Lisbonë vitin e kaluar, është dëshmia më e mirë e shprehjes së interesit për thellimin e lidhjeve midis Kosovës dhe Portugalisë në të gjitha fushat me interes të përbashkët”, ka shtuar ajo.

“Ministri Silva më konfirmoi mbështetjen e plotë të Portugalisë për liberalizimin e vizave për Kosovën, dhe premtoi që edhe gjatë semestrit të radhës të Presidencës portugeze të BE-së do të vazhdojë përkrahja për Kosovën dhe rajonin”, tha Ministrja Haradinaj – Stublla, e cila sot paradite ka pritur në takim edhe homologun tjetër të saj, Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias.

Related Posts

Vendosi të mos shiste më prodhime Serbisë, shikojeni se çka i ndodh pronarit marketit gjilanas

Pronari i një marketi në Gjilan, Alban Osmani para disa ditësh kishte njoftuar që nuk do të shiste më produkte serbe në marketin e tij modest. Por,…

I dyshυari për plɑgosjen e dy serbëve është djali i dëshmorit Danush Kurtaj (FOTO)

Dy persona janë p lɑgosur me ɑrmë zjɑrri, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe. Lidhur me këtë rast është ɑrrestuar një…

Fushë Kosovë: 36-vjeçari i bën preѕion gruas së tij ta lërë punën në qendrën e masazhit, ajo do divσrcin

Vendimi për t’i dhënë fund marrēdhēnies martesore, shpesh herë nuk mirëpritet nga dy partnerët. Në shumë raste burrat refuzojnë kategorikisht këtë gjë, duke mos i lënë rehat…

“Nale gruan tane, neve veç plυmbi na ndan”/ Burri në Fushë Kosovë s’e lë rehat ish të dashurën, i çon SMS bashkëshortit të saj

Shpesh herë burrat e kanë të véshtirë të pranojnë ndarjen nga partneret e tyre. Ata nuk zgjedhin formë për të provuar që të kthehen sërish bashkë, e…

Dalin pamje: Momenti kur serbët i dalin në rrugë ushtarit të FSK-së!

Azem Kurtaj është i d yshuari që q ëlloi me a rmë z jarri në drejtim të dy serbëve dje, duke lënë të p lagosur një 11…

“I dyshuari shtiu pesë herë në ajër një orë përpara”/ Detaje të reja si ndodhi ngjarja

Pjesëtari i F orcës së Sigurisë së Kosovës, Azem Kurtaj, do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e v eprës p enale ‘V rasje’, pasi dyshohet se…