Vjen parashikimi: Ja pazari i madh Thaçi-Mustafa – PDK e merr kryeministrin, ky është presidenti i ri i Kosovës

Enver Bytyçi

Njëri ndër njerëzit më të fuqishëm në PDK, kryetari i Degës së kësaj partie në Skenderaj, Sami Lushtaku ka paralajmëruar se nëse PDK bëhet pjesë e qeverisë Hoti, ajo do ta marr postin e presidentit ose të kryeministrit.

“Për t’u bërë pjesë e pushtetit ne duhet ta marrim ose kryeministrin ose presidentin”, ka thënë Lushtaku, duke pranuar se në PDK kanë diskutuar për përfshirje ose jo në qeveri, por end nuk kanë marrë vendim.

E ditë më parë, ishte edhe kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ai i cili tregoi se i kanë hequr ‘vijat e kuqe’ ndaj PDK-së, të cilat i kishin vendosur para zgjedhje të 6 tetorit.

E së LDK po shkon drejt një koalicioni me PDK-në e thotë edhe profesori i njohur, doktor Enver Bytyçi.

“Përfundimisht mund të them se nuk ka më dilemë kush të jetë president dhe kush kryeministër. Rolet janë ndarë. Hashim Thaçi do të shkojë në Hagë. Presidenti dhe Mustafa nuk duan që Vjosa Osmani të ushtrojë detyrën e presidentit të përkohshëm. Prandaj po punojnë për skemën e koalicionit LDK-PDK dhe ndarjen e dy posteve kryesore të shtetit midis tyre, sipas dëshirës se zotit Thaçi. Nëse bashkohen Vjosa Osmani, Avdullah Hoti, Ramush Haradinaj dhe Albin Kurti skema prishet. Dhe nëse politika e qytetarët e Kosovës duan prosperitet dhe ardhmëri duhet të bëhen bashkë për ta prishur këtë skemë serbe në ndërtimit të institucioneve dhe të drejtimit të tyre në Kosovë!”, përfundon për gazetën “Bota sot”, profesori i njohur, doktor Enver Bytyçi.