Analisti njohur nga Amerika / Vetëm Albin Kurti mundë ta Bashkojë Kosovën me Shqipërinë!

Bleron Baraliu, analist politik, ka thënë se kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, përpara përfundimit të mandatit të tij si kryeministër do ta bëjë bashkimin kombëtar mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Baraliu këto deklarime i ka bërë në emisionin ‘Pressing’, teksa ka thënë se nuk beson se do ta arrijë një marrëveshje diplomatike mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan Gazeta Ex.press.“Për 18 muaj ka me e ba Albin Kurti bashkimin kombëtar. Nuk besoj që Al.bini ka me lëviz në qëndrimet e tyre. SHBA kanë me ndjekë interesin e tyre”, deklaroi ai.

Ndërkaq, opin.ionisti Thaçi është shprehur i bindur se mbi 90 për qind e qytetarëve e përkrahin idenë e bashkimit kombëtar.

“Kur ia hjekim f rikën që kjo ide imponohet nga faktori kombëtar, unë jam i b.indur që ideja e bashkimit kombëtar shkon mbi 90 për qind dhe unë vë bast për këtë”, ka thënë ai. në Pressing. /Gazeta Express