Arbana Xharra befason me deklaratën për Vjosa Osmanin: Ajo do të…


Gazetarja Arbana Xharra përmes një postimi në facebok ka shkruar në lidhje me kandidaten për presidente, Vjosa Osmanin. Xharra u shpreh që ka mbështetur Osmanin për emërimin e saj në poste të larta udhëheqëse, duke shtuar që ende beson se gratë e ngritura e të fuqishme i duhen Kosovës, përcjell “Bota sot”.

Mirëpo Xharra tutje tregon një zhgënjim të saj në lidhje me Osmanin, është heshtja dhe mos guximi i saj për të qëndruar haptazi me të vërtetën.

Vjosa do të digjet politikisht nëse nuk ndryshon qasje, përfundon Xharra.

Postimi i plotë

Publikisht e kam mbështetur Vjosa Osmanin për emërimin e saj në poste të larta udhëheqëse. Vazhdoj me besu që gratë e ngritura të fuqishme e të edukuara i duhen Kosovës. Por ajo çfarë kam parë ditëve të fundit, heshtjen e saj dhe mos guximin për të qëndruar haptazi me të vërtetën më ka zhgënjyer. Sepse une besoj që një figurë e fortë politike nuk gjunjëzohet, dhe as nuk bën shërbim e as kompromis për interesa të individit apo grupit të caktuar politik. Vjosa do të digjet politikisht nëse nuk ndryshon qasje!