Bllokim i ri në ZVICËR? Ja çfarë pritet të ndodhë…


Situata gradualisht po përkeqësohet në spitalet zvicerane. Rreth 600 pacientë me korona janë duke u kujdesur aktualisht në spitalet në të gjithë Zvicrën –

mbi 100 prej tyre në njësinë e kujdesit intensiv. Dhe numri i infeksioneve të reja nga korona dhe shtrimet në spital do të vazhdojnë të rriten në ditët e ardhshme.

Numri i rasteve ishte dyfishuar brenda një jave, tha Stefan Kuster, kreu i departamentit të sëmundjeve ngjitëse në Zyrën Federale të Shëndetit Publik. Dhe rritja nuk do të ngadalësohet derisa masat e reja të hyjnë në fuqi, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Çfarë mund të bëhet për të parandaluar një përshkallëzim? Qeveria federale po shqyrton të gjitha mundësitë, tha Kuster në konferencën e sotme për media nga ekspertë të qeverisë federale dhe kantoneve.

Një mini-bllokim i përkohshëm gjithashtu “sigurisht” do të kontrollohet. Uellsi tashmë ka vendosur për një. Nga e premtja, kyçja është e vlefshme për dy javë.

Dyqanet, restorantet, pub-et, gjithçka është e mbyllur – dhe njerëzit inkurajohen të qëndrojnë në shtëpi gjatë kësaj kohe. Kështu duhet të përmbahet virusi.

Sipas Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch, Sekretare e Shtetit për Çështjet Ekonomike, rritja e numrit të infeksioneve është gjithashtu një shqetësim nga pikëpamja ekonomike. “Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar një bllokim të dytë,” tha ajo.

Konceptet e mbrojtjes janë thelbësore. Të gjithë punëdhënësit do të duhet t’i zhvillojnë këto, të gjithë punonjësit do të duhet t’u përmbahen atyre. Kostot për ekonominë janë më të ultat kur virusi përmbahet sa më shpejt që të jetë e mundur, përcjell tutje albinfo.ch.

Related Posts

Darci Lynne sings cowboy duet with a puppet and she blows the audience away with her yodeling

Darci Lynne has her own show in Vegas now and this type of performance is a good example why. She’s got a lot of talent! When she…

A Lowly Shepherd Is Able To Get The Better Of A Yuppie Stranger

A shepherd was herding his flock in a remote pasture when suddenly a brand-new BMW advanced out of the dust cloud towards him. The driver, a young…

A Little Girl Explains The True Meaning Of Her Simple Dress

“Do you like my dress?” A little girl asked of a woman passing by. “My mommy made it just for me,” she said with a tear in…

Woman Wins $350 Million Dollar Powerball, Decides To Share New Wealth With Veterans Who Need It

Most of us have a list ready with the things we would do if we ever win a Powerball lottery. But one recent winner in Iowa surprised…

Are you quick enough to spot all the differences in 23 seconds? Try now!

The image shared above shows two men reading the newspaper in the bed. There are 7 differences between the two men reading newspaper pictures. Are you quick…

Woman Defends Her $130 Engagement Ring After Sales Clerk Says It’s “Pathetic”

In November 2016, Ariel Desiree McRae’s post on Facebook went viral. She was defending her $130 engagement ring after a jewelry store employee made a negative comment…