Daçiq: Trump më i mirë për Serbinë, Nëse fiton Biden ai do të kërkojë njohjen e Kosovës


Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka lavdëruar presidentin amerikan Donald Trump duke thënë se Administrata e tij është më në interes të Serbisë, sidomos karshi çështjes së Kosovës.

Madje, ai tha se kjo temë do të varet nga kush do ta zërë vendin në Shtëpinë e Bardhë.

Në skenarin ku fitues dalin demokratët, për Daçiqin nuk është aspak e mirë, sepse, sipas tij, në administratën demokratike nuk do të ketë kërkesë për kompromis ndaj Serbisë, por vetëm një kërkesë – Serbia ta njohë Kosovën.

“Nëse shohim nga aspekti i asaj që lejonte administrata, ajo e Trumpit ishte sigurisht më pozitive për ne, gjë që kontribuoi që çështja e Kosovës të mos paraqitet nga aspekti se tashmë është një punë e kryer”, tha Daçiq në RTS.

Ai beson se zgjedhjet e ardhshme janë specifike, sepse Trump është “një kandidat më specifik dhe më burrë”.

Daçiq, që ishte zëdhënësi i kriminelit Sllobodan Millosheviq në vitin 1992, i bëri edhe një lëvdatë Trumpit që asnjëherë s’ka punuar në ushtri.

“Ne harrojmë se ky është kandidati i parë që nuk ka punuar në ushtri apo në ndonjë funksion tjetër shtetëror dhe u zgjodh. Ai është presidenti më i pasur në historinë e Amerikës”.

Related Posts

Vendosi të mos shiste më prodhime Serbisë, shikojeni se çka i ndodh pronarit marketit gjilanas

Pronari i një marketi në Gjilan, Alban Osmani para disa ditësh kishte njoftuar që nuk do të shiste më produkte serbe në marketin e tij modest. Por,…

I dyshυari për plɑgosjen e dy serbëve është djali i dëshmorit Danush Kurtaj (FOTO)

Dy persona janë p lɑgosur me ɑrmë zjɑrri, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe. Lidhur me këtë rast është ɑrrestuar një…

Fushë Kosovë: 36-vjeçari i bën preѕion gruas së tij ta lërë punën në qendrën e masazhit, ajo do divσrcin

Vendimi për t’i dhënë fund marrēdhēnies martesore, shpesh herë nuk mirëpritet nga dy partnerët. Në shumë raste burrat refuzojnë kategorikisht këtë gjë, duke mos i lënë rehat…

“Nale gruan tane, neve veç plυmbi na ndan”/ Burri në Fushë Kosovë s’e lë rehat ish të dashurën, i çon SMS bashkëshortit të saj

Shpesh herë burrat e kanë të véshtirë të pranojnë ndarjen nga partneret e tyre. Ata nuk zgjedhin formë për të provuar që të kthehen sërish bashkë, e…

Dalin pamje: Momenti kur serbët i dalin në rrugë ushtarit të FSK-së!

Azem Kurtaj është i d yshuari që q ëlloi me a rmë z jarri në drejtim të dy serbëve dje, duke lënë të p lagosur një 11…

“I dyshuari shtiu pesë herë në ajër një orë përpara”/ Detaje të reja si ndodhi ngjarja

Pjesëtari i F orcës së Sigurisë së Kosovës, Azem Kurtaj, do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e v eprës p enale ‘V rasje’, pasi dyshohet se…