Demaku ironizon me Sveçlën: A vijmë në dasma iu pyesim për punësimet familjare? Ose n’vesh – mos me na dëgju kërkush

Kryeredaktorja e Periskopit, Dafina Demaku ka reaguar për sjelljen e ulët të ministrit Xhelal Sveçla ndaj gazetares së mediumit tonë, të cilës i tha ‘të mos bëjë pyetje budallallëqe’’.

Demaku numëron disa raste të s kandaleve të Qeverisë Kurti, për të cilat rezistojnë t’ju përgjigjen gazetarëve e mediave në çfarëdo forme.

Ja postimi i plotë:

Pse po na vetni për punësimet familjare? Pse po na vetni për Asociacionin? Pse po na vetni për demarkacionin? Pse po na vetni për gazin amerikan? Pse po na vetni për shtrenjtimin e rrymës? Pse po na vetni për rritjen e çmimeve?

Në pyetjen e gazetares së Periskopit, Besarta Hoti, lidhur me punësimin e motrës së Sveçlës, ministri ia kthen:

“Ne kemi pasë s ulm t errorist, e ju po flisni budallallëqe të tilla” (pra: Pse po më vetë për punësimin e motrës)

Ok. E ku ose kur me iu pyet? Duke qenë që ka dhe kemi me dhjetëra raste kur Ministritë nuk na përgjigjen në pyetjet tona – si medium por edhe si gazetarë në përgjithësi (në Kosovë) – sh qetësim i njohur tashmë.

Me ardhë në ndonjë aheng familjar me iu pyet?

Në ndonjë dasëm?

A me ua bë këto pyetje në vesh, me mbetë vec mes neve

ncncn.