Deputeti rus propozon bashkimin e Serbisë me Rusinë: Ky vendim nuk i takon Vuçiqit

Nënkryetari i Komitetit të Dumës Shtetërore për Çështje Ndërkombëtare Aleksey Chepa tha në një intervistë për radion Govorit Moskva se vendimi për pranimin e Serbisë në Rusi varet nga vullneti i popullit serb.

“Nuk e di sa realiste është kjo, sepse këtu vendimi nuk është i Vuçiqit, por i popullit. Populli duhet të vendosë për këtë në një referendum. Duhet respektuar vullneti i popullit, që më vonë askush të mos thotë se ishte pushtim, rrëmbim dhe rrënim. Do të ketë një numër të madh kundërshtarësh të kësaj ideje, ndaj në këtë rast gjithçka duhet të jetë e pastër”, tha politikani rus.

“Ne do ta mbështesim Serbinë në çdo rast. Ajo është jashtëzakonisht miqësore me ne. Shpresojmë shumë që ajo t’i bëjë ballë provokimeve që i ekspozohet. Jemi në pritje të ankesave të Vuçiqit”, ka thënë Chepa, përcjell Index.hr.

Kujtojmë se Serbia së bashku me Turqinë është i vetmi vend kandidat që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë pas agresionit ndaj Ukrainës.

Dje, Bashkimi Evropian shprehu “keqardhjen e tij të thellë” për zmbrapsjen e Serbisë në harmonizimin me politikën e jashtme të Bashkimit dhe refuzimin e saj për të vendosur sanksione ndaj Rusisë.

“Këshilli shpreh keqardhje të thellë për kthimin e Serbisë në harmonizimin me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të Bashkimit Evropian, veçanërisht refuzimin e saj për të vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë, si dhe lëvizjet e saj të politikës së jashtme në kundërshtim me qasjen e përbashkët të Bashkimit Evropian”, përfundojnë përfundimet.

Për zgjerimin, të cilat u publikuan të martën, thuhet se janë miratuar nga ministrat për çështje evropiane të vendeve anëtare.

Ai gjithashtu thotë se kriminelët e dënuar të luftës nuk duhet të kenë qasje në hapësirën publike dhe se nuk ka vend për glorifikimin e tyre dhe mohimin e krimeve të tyre.