Do mbeteni pa fjalë! Ja çfarë ka ndodhur në këtë vend që qentë janë bërë blu, po habitet bota

Një grup qensh me gëzof blu janë fotografuar në qytetin rus Dzerzhinsk, 230 milje në lindje të Moskës.

Image result for dzerzhinsk city
Pasi pamjet u bënë virale, shumë njerëz hodhën dyshime se qentë e kishin marrë një ngjyrë të tillë për shkak të një fabrike kimikatesh në zonë.

Sipas medias së huaj, qentë u pikasën pranë një fabrike që prodhonte pleksiglas dhe acid hidrokyanik para se të falimentonte në vitin 2015.

Ish-menaxheri i fabrikës së falimentimit Andrey Mislivets i ka thënë agjencisë së lajmeve RIA se qentë endeshin shpesh në zonë dhe se sulfati i bakrit me shkëlqim blu, të cilit kafshët mund të jenë ekspozuar, ishte ruajtur në vendin e fabrikës së papërdorur.

Fotografitë, të cilat u shpërndanë në faqen e internetit të rrjeteve sociale VK dhe u raportuan nga mediat ruse, ngjallën shqetësim në lidhje me gjendjen shëndetësore të kafshëve.

Autoritetet në qytet negociuan me kompaninë petrokimike Orgsteklo për të hyrë në mjediset e fabrikës. Shtatë qen u dërguan më vonë në spitalin veterinar për ekzaminim.