E PAPRITUR: Ja Lajmi i Fundit që Vjen nga Kroacia


Kryetari i Dhomës Mjekësore të Kroacisë, Kresimir Luetiq, deklaroi se situata në Kroaci është shumë e rëndë dhe se mobilizimi i mjekëve në pension ka filluar.

Autoritetet kërkojnë që mjekët në pension të punojnë me pacientët që nuk kanë koronavirus, transmeton portal abresh.info

Në 24 orët e fundit, 2,242 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar, ndërsa 16 kanë humbur jetën.

“Situata është shumë serioze. Ne u kemi bërë thirrje kolegëve tanë në pension që të aktiviziohen në institucionet shtetërore. Ftesa u është dërguar mjekëve në pension midis moshave 65 dhe 75, me licenca të vlefshme. 15 nga ta i janë përgjigjur thirrjes”, tha ai për median kroate N1, transmeton portal arbresh.info