E PAPRITUR/ Ja Vendimi i Fundit që ka marrë Suedia


Suedia do të vendosë masën më të rreptë deri më tani për të shtypur pandeminë e koronavirusit që nga 24 nëntori, ku një maksimum prej tetë personave mund të marrin pjesë në tubimet publike.

Kryeministri Stefan Lofven tha sot se masat e ardhshme që po merren në konsideratë janë rekomandimi për të mos udhëtuar jashtë vendbanimit dhe që pas pushimeve të Vitit të Ri, të gjitha shkollat e mesme dhe institucionet e arsimit të lartë të kalojnë në mësimin online.

“Do të jetë edhe më keq, merrni përgjegjësinë dhe detyrimin tuaj për të ndaluar infeksionin. Bëni për vete dhe për Suedinë”, tha kryeministri suedez në një fjalim dramatik dhe të papritur për publikun.

Suedia ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare me masat e saj jo-kufizuese për t’iu përgjigjur pandemisë, duke refuzuar mbylljen dhe duke u mbështetur në rekomandimet. Deri më tani, janë lejuar tubime deri në 300 persona.

Shkalla e vdekjes së Suedisë për frymë është disa herë më e lartë se në vendet e tjera nordike, por përsëri më e ulët se në disa vende të tjera evropiane si Spanja.

Numri i të infektuarve arriti në 6,000 në ditë, ka rreth 1,300 pacientë me koronavirus në spitale dhe kishte 150 raste më të rënda në njësitë e kujdesit intensiv të hënën.Duke qenë se mjekët suedezë kanë tre javë kohë për të raportuar një vdekje, të dhënat e sakta mbi vdekshmërinë nga COVID-19 janë të paktën një javë vonë, por duket se rreth njëzet njerëz aktualisht po vdesin me koronavirus çdo ditë në Suedi. Ajo që është shqetësuese është se parametrat po rriten me një normë prej 30 për qind në javë.

“Nëse nuk bëjmë diçka, për dy javë do të kemi të njëjtën situatë si në pranverë. Ne duhet të monitorojmë më mirë të infektuarit dhe kontaktet e tyre, të rekomandojmë maska ku hapësira nuk mund të mirëmbahet dhe të futim masa më të rrepta epidemiologjike, për shembull të mbyllim restorantet dhe baret për disa javë “, tha Fredrik Elg, një profesor i virologjisë në Umea për televizionin suedez.

Të dhënat tregojnë se midis 234,000 testeve të kryera javën e kaluar, rreth 10 për qind ishin pozitive. Sidoqoftë, te të rinjtë e moshës 17 deri 19-vjeç, përqindja e gjetjeve pozitive është deri në 18 për qind.

Pavarësisht nga situata, Suedia është ende në grupin e 15 vendeve evropiane që kanë një normë të ngjashme vdekshmërie më të lartë se 50 vdekje nga koronavirus për 100.000 banorë.

Pas Francës, Suedia u kapërcye nga Maqedonia Veriore dhe Mali i Zi, kështu që ra në vendin 20 në botë sipas shkallës së përgjithshme të vdekshmërisë që nga fillimi i epidemisë. Nëse tendencat aktuale vazhdojnë, Armenia, Moldavia, Republika Çeke dhe Bosnjë e Hercegovina do të kalojnë Suedinë në dy javët e ardhshme.

Suedia ka një popullsi prej 10.23 milionë, 177.000 raste pozitive që nga fillimi i epidemisë dhe 6.164 vdekje, transmeton KosovaPress, përcjell Albinfo.ch.

Related Posts

A Lowly Shepherd Is Able To Get The Better Of A Yuppie Stranger

A shepherd was herding his flock in a remote pasture when suddenly a brand-new BMW advanced out of the dust cloud towards him. The driver, a young…

A Little Girl Explains The True Meaning Of Her Simple Dress

“Do you like my dress?” A little girl asked of a woman passing by. “My mommy made it just for me,” she said with a tear in…

Woman Wins $350 Million Dollar Powerball, Decides To Share New Wealth With Veterans Who Need It

Most of us have a list ready with the things we would do if we ever win a Powerball lottery. But one recent winner in Iowa surprised…

Are you quick enough to spot all the differences in 23 seconds? Try now!

The image shared above shows two men reading the newspaper in the bed. There are 7 differences between the two men reading newspaper pictures. Are you quick…

Woman Defends Her $130 Engagement Ring After Sales Clerk Says It’s “Pathetic”

In November 2016, Ariel Desiree McRae’s post on Facebook went viral. She was defending her $130 engagement ring after a jewelry store employee made a negative comment…

Miley Cyrus’ Sister Turns Heads Over ‘Inappropriate’ Outfit During Performance

Photo Credit: Entertainment Tonight Note: we are republishing this story, which originally made the news in October 2020, in light of recent reports that show more and…