E trishtë, Koronavirusi i merr jetën aktorit të madh shqiptar


Aktori i njohur i humorit, Koço Devole, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare.

Koço Devole u shtrua fillimisht në spital si i infektuar me Covid. Më 31 tetor ai mundi të dalë nga Infektivi, por për shkak të përke qësimit u rikthye sërish ku kaloi disa ditë në intubim. Ajo që e rëndoi gjen djen e tij shëndetësore ishte fakti se Devole vuante nga leuc emia prej disa kohësh.

Koço Devole është një nga personalitet më të njohura të humorit shqiptar. Përveçse aktor i shkëlqyer humori, Devole është karikaturist, skenarist, regjisor dhe prezantues spektaklesh. Rolet e tij në skene dhe ekran janë nga më të njohurit për publikun shqiptar.

Devole ka qenë skenarist dhe aktor në koncertet e vitit të Ri te RTSH-se ne vitet 1979 – 1997 si edhe autor dhe Regjisor ne telekomedite: Çanta e zeze 1986, Të gjallë apo të vdekur 1996, Çanta me nje milion 1993, Nje dite i cmendur 1995, Pushime në Romë 1996, Tre shoke pa sherbyesen 2001, Karafili dhe Kleopatra 2001, Milioneri 2005, Na ishte njehere Shqipëria 2009.

Vitet e fundit ai ka punuar si skenarist në emisionin “Fiks Fare”.