“Edhe ne kemi zemër”, hajdutët i kthejnë makinën e vjedhur pronares (Arsyeja do t’ju lërë pa fjalë)


Një histori e padëgjuar më parë ajo që i ka ndodhur një gruaje në Itali, ku hajdutët që i kishin marrë makinën, ja kthyen sërish pas disa ditësh, e madje shoqëruar edhe me një letër ndjese.

Maria Elena Barile-s, cila vuan nga skleroza e shumëfishtë, iu vodh makina më 13 janar në parkingun e spitalit, ku ajo kishte shkuar për vizitë.
Pas kësaj, e bija, Rita Damiani, bëri një postim prekës në rrjetet sociale, ku tregonte se automjeti ishte i përshtatur për personat me aftësi ndryshe dhe se nënë së saj nuk i kishin vjedhur vetëm makinën, por “krahët, këmbët dhe mjetin e vetëm të lirisë së saj”.

E me sa duket historia e gruas ka prekur edhe vetë hajdutët. Ato i kanë rikthyer makinën, duke i lënë edhe një letër ku i kërkonin të falur.

“Edhe ne kemi zemër, ju kërkojmë ndjesë, nuk e dinim për problemin tuaj. Edhe njëherë ndjesë, hajdutët”, shkruhej në letër.
Fotoja e letrës është publikuar nga vetë Rita Damiani, pasi gjeti makinën e së ëmës.