Eksperti amerikan: Me Bidenin president është e mundur gjetja e një zgjidhjeje për dialogun Kosovë-Serbi

Daniel Hamilton, një bashkëpunëtor i vjetër në Qendrën Ndërkombëtare WoodroW Wilson në Uashington, beson se ardhja e Joe Biden si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës rrit mundësinë e një zgjidhje përfundimtare midis Beogradit dhe Prishtinës.

Ai beson se Biden do të përshpejtojë integrimin evropian të Perëndimit Ballkanit.
Hamilton i tha Zërit të Amerikës se SH.B.A. dhe BE duhet t’i kushtojnë vëmendje të koordinuar pjesës tjetër të “Evropës jo të integruar” dhe paralajmëroi se Evropa nuk do të ishte kurrë e tërë dhe e lirë derisa Ballkani Perëndimor të përfshihej në trendet kryesore evropiane.

Ndërsa, aktualisht dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është pauzuar, për shkak të zhvillimeve të fundit politike në Kosovë.
Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka paralajmëruar vazhdimin e negociatave pas formimit të Qeverisë së Kosovës.

Kujtojmë se zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë do të mbahen nesër. /Express/