GJERMANI/ Ministri jep Lajmin e Madh: Ja deri kur do të zgjasë Bllokimi…


Masat e pjesshme të bllokimit të Gjermanisë mund të zgjaten deri në pranverën e hershme nëse infeksionet nuk vihen nën kontroll, tha Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier në një intervistë të botuar të shtunën.

Altmaier i tha “Die Welt” se nuk ishte e mundur të ishte gjithçka e qartë, kur kishte incidenca të më shumë se 50 infeksioneve për 100,000 banorë në pjesë të mëdha të Gjermanisë.

“Kemi tre ose katër muaj të gjatë dimri përpara,” u citua ai të thoshte. “Është e mundur që kufizimet të qëndrojnë në fuqi deri në muajt e parë të vitit 2021.”

Kancelarja Angela Merkel ra dakord me udhëheqësit e 16 shteteve federale të Gjermanisë të mërkurën për të zgjatur dhe forcuar masat kundër koronavirusit të paktën deri më 20 dhjetor.

Gjermania vendosi një bllokim në fillim të nëntorit, i cili mbylli bare dhe restorante, por lejoi që shkollat ??dhe dyqanet të qëndronin të hapura.

Masat kanë ndaluar rritjen eksponenciale të rasteve, por infeksionet kanë mbetur në një nivel të lartë.

Pati 21,695 raste të reja të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani, siç treguan të shtunën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive, duke i çuar rastet e përgjithshme që nga fillimi i pandemisë në 1,028,089.