Gjermania nga e hëna merr vendimin e madh, Ja çfarë do të vendoset


Kancelarja Angela Merkel dhe drejtuesit e shtetit do të takohen të hënën për të shqyrtuar masat e koronavirusit të vendosura për të ngadalësuar përhapjen. Çfarë mund të presim?

Gjermania është gati në gjysmën e rrugës përmes bllokimit të pjesshëm, të vendosur në vend për të provuar dhe ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Merkel dhe kryeministrat e 16 shteteve të Gjermanisë do të takohen të hënën për të shqyrtuar situatën dhe masat.Dhe, për çudi, duket se nuk ka plane për të lehtësuar kufizimet para fundit të muajit, shkruan thelocal.de.

“Në emër të qeverisë gjermane, unë mund të them se duke pasur parasysh këtë gjendje të punëve, asnjë lehtësim i kufizimeve nuk pritet të hënën në çdo rast”, tha zëdhënësi i Merkel-it, Steffen Seibert në Berlin.

Masat e tanishme, të cilat hynë në fuqi më 2 nëntor, nënkuptojnë që baret, restorantet, kafenetë, palestrat dhe mjediset kulturore janë mbyllur.

Ka edhe kufizime më të ashpra të kontaktit. Plani është që të mbahen këto masa në vend të paktën deri më 30 nëntor.

Ka një numër në rritje të pacientëve Covid-19 që shkojnë në spitale, duke bërë presion mbi sistemin e kujdesit shëndetësor dhe ka shqetësime se gjërat mund të përkeqësohen, përcjell tutje albinfo.ch.