Gjuriq reagon pas paralajmërimit për reciprocitet: Vuçiq nuk i lejon…

Në Serbi kanë reaguar pas paralajmërimit të Qeverisë së Kosovës për rikthim të masës së reciprocitetit, raporton Gazeta Express.

Një nga zyrtarët që ka reaguar është edhe ish-drejtori i të ashtuquajturës zyrë serbe për Kosovën.

Ambasadori serb në Washington, Marko Gjuriq vlerësoi se paralajmërimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për rivendosjen e masave reciproke, është një përpjekje për t’iu adresuar Serbisë në gjuhën e ult imatumeve dhe shan tazheve.

Ai thotë se kjo është shumë më e rrez ikshme se ker se nimet.

Ai i tha gazetës serbe “Politika” se presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe qeveria, të cilat sipas tij janë të vendosura për një dialog konstruktiv, “sigurisht nuk do të lejojnë që Kurti ose ndonjë udhëheqësi tjetër shqiptar të fus gjuhën e kë rcën imeve dhe sha ntazheve në dialog.