Historia rrëqethëse e boksierit nga Istogu, i cili u stërvit fshehurazi nga prindërit e tij dhe që u gjet i vdeku r pak para meçit të madh


Të shtunën e 4 dhjetorit 2011, në banesën e tij në Mynih, u gjet pa shenja shenje jete kampioni i botës në boks Besim Kabashi.

Më 9 dhjetor të atij viti, ai duhej të shkonte në negociata para meçit dhe një javë më vonë ai kishte për të mbrojtur titullin e kampionit.

Kishte shumë dyshime për vd ekjen e tij, por rezultatet nga Instituti Mjekësor treguan se ai ka ndërruar jetë nga su Imi në zemër.

Por, kush ishte Besim Kabashi?

Besim Kabashi u lind më 27 shkurt të vitit 1976 në Gurrakoc të Istogut dhe ai ishte fëmija më i vogël nga shtatë fëmijët – kishte katër vëllezër dhe dy motra.

Sa jetonte në Kosovë, inspirimin për sportet luftårake e merrte te vëllai i tij Samiu, i cili e donte mjaft boksin, por edhe nga kushëriri i tij Naim Kabashi i cili merrej me karate.

Kabashi si i ri – 17-vjeçar – filloi të stërvitej fshehurazi nga prindërit e tij në një klub boksi dhe në karrierën e tij, ai kërkonte një sfidë sportive.

Më pas, ai mësoi shumë edhe në Augsburg, por nga këtu u largua sepse donte sfida më të mëdha.

Pas një pauze, Besim Kabashi rikthehet më i fuqíshëm se kurrë më parë duke fituar titullin e kampionit evropian deri në 95 kilogramë dhe pastaj atë të kampionit botëror.

Përmbledhje:

“Besim Kabashi (27 shkurt 1976 – 4 dhjetor 2011) ishte një kikboksier kosovaro-gjerman i cili garoi në divizionet e peshave të lehta, peshave të lehta dhe peshave të rënda. Ai filloi trajnimin e tij në Gjermani pasi emigroi nga Kosova dhe fillimisht garoi si një luf tëtar -79 kg / 174 lb përpara se të kalonte nëpër klasat e peshave derisa përfundimisht të arrinte peshën e rëndë. Pas zgjedhjeve si një kampion gjerman dhe evropian, Kabashi fitoi titullin WKA World Heavyëwight Muay Thai në 2008. Ai e mbrojti këtë rrip shumë herë dhe kishte një raport mbresëlënës 80% të nokauteve”.