I ftohti pu’shton Shqipërinë dhe Kosoven, Deri -15 gradë, Ja Çfarë pritet në..

Dimri i vërtetë ka pu/shtuaar Shqipërinë. Reshjet e shiut, dëborës dhe temperaturat nën zero kanë përfshirë pjesën më të madhe të vendit tonë.Meteorologët bëjnë me dije se moti i acartë nuk do t’a lë shpejt Shqipërinë.Mësohet se temperaturat e ulta do të vazhdojnë deri në mesin e javës së ardhshme.

Më shumë problematike paraqitet situata në pjesën verilindore, ku termometri shënon -12 deri në -13 gradë ce-lsius.“Reshjet e dëborës përfshinë gjithë territorin shqiptar. Problematike situata paraqitet në zonat lindore, verilindja, ku trashësia e dëborës është deri në 70 cm.

Parashikohet që këto reshje dëbore të ketë sërish në këto zona. Do kemi spostim të reshjeve të borës vetëm në zonat veriore dhe juglindore.Në zonat verilindore pritet që temperaturat të ulen më tej. Në disa zona termometri do të shënojë -15 gradë.”.

Dita e nesërme, megjithëse do të sjellë diell, mëngjesi do të jetë me temperatura ekst-remisht të ulëta.Kjo situatë do të jetë deri në datën 23 shkurt.