Ja çfarë pritet të ndodhë me Vendet e tjera të Evropës


Gjermania, nga sot, futet në ízolim të pjesshëm, për të frenuar përhapjen e koronavírusit.

Numri i rasteve të reja në këtë vend u rrit të hënën për 12,097.

Të dhënat e Institutit Robert Koch për Sëmundjet Infektive tregojnë se numri i përgjithshëm i të infektuarve në Gjermani aktualisht qëndron në 545,027.Në 24 orët e fundit, Gjermania regjistroi edhe 49 vi ktima nga koronavírusi, të cilat e çojnë në 10,530 numrin total të tyre.

Belgjika, e cila po përjeton shpërt himin më të keq të koronavírusit në Evropë, po ashtu futet në ízolim nga sot.

Këtë javë, në ízolim të pjesshëm do të futen edhe Portugalia, Greqia dhe Austria.

Italia, Franca, Spanja, Çekia dhe Polonia tashmë kanë ndërmarrë kufizime të ashpra.

Numri total i të infektuarve me koronavírus në Evropë ka kaluar tashmë 10 milionë.

Në të gjithë botën, koronavírusi ka prekur mbi 46 milionë njerëz.

Prej tyre, mbi 1.2 milion kanë humbur jetën dhe mbi 31 milionë janë shëruar.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i pr ekur në botë, me mbi 9.2 milionë të infektuar dhe mbi 230,000 vikt ima./REL