Ja kur kthehet normaliteti në Zviсër, lajm i mirë edhe рër mërgimtarët tanë?!

Jeta mund të kthehet në normalitet në Zvicër deri në verë, pasi gjysma e popullsisë të vaksinohet plotësisht, sipas ekspertëve zviceranë. Zvicra po shkon drejt rrugës së drejtë me vaksinat e dërguesit RNA (mARN) nga Moderna dhe Pfizer / Biontech, të cilat janë gjithashtu efektive kundër varianteve të reja, sipas Steve Pascolo, një imunolog në Spitalin Universitar të Cyrihut.

“Nëse 50% e popullsisë marrin dy doza vaksine, Zvicra mund të presë një verë si në Izrael,” i tha ai gazetës SonntagsBlick.

Izraeli ka vaksinuar mbi tre të katërtat e popullsisë së tij të rritur në pak më shumë se tre muaj. Shkalla e infektimit ka rënë, duke lejuar vendin të rihapë ekonominë e tij. Izraelitët me kënaqësi po rinisin rutinat që u prishën mbi 12 muaj më parë.

Sair Reddy, një studiues në institutin federal të teknologjisë ETH Cyrih, pajtohet me Pascolon: “Kjo është një prognozë reale. Vaksinat e ARN-së janë qartësisht më efektive kundër mutacioneve. Do të jetë një verë shumë e mirë. ”/Albinfo.ch