Kadriaj: “BE-ja i ka hyrë në hak Kosovës, duhet t’i liberalizoni vizat“


Komisioneri i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Verhelyi, sot po qëndron në Kosovë. Ai tani është duke mbajtur fjalim në Kuvend para deputetëve të Kosovës, i cili edhe njëherë konfirmoi se Kosova ka përmbushir kriterët e liberalizimit të vizave.

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Time Kadriaj, ka thënë se komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, prapë e konfirmoi se Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim të vizave.

“E pakuptimtë deklarata e tij derisa ende spo mund t’i bindin disa vende që t’i lejohet popullit të Kosovës lëvizja e lirë”, ka shkruar ajo.

Postimi i plotë: