‘Kemi vetëm 48 orë kohë’, ministri italian bën paralajmërimin e fortë: Të dhënat që po marrim janë të…


Ministri i Shëndetësisë i Italisë tha të dielën se të dhënat e reja për koronavirusin ishin “të tmerrshme” dhe vendi kishte dy ditë kohë për të miratuar kufizime të mëtejshme për të frenuar përhapjen e tij.

Të shtunën, Italia regjistroi pothuajse 32,000 raste të reja të koronavirusit, rekordi i saj më i lartë ditor që nga fillimi i krizës dhe pak më shumë se 300 vdekje. Numri i përgjithshëm i njerëzve që kanë vdekur për shkak të COVID-19 në Itali është tek 38,618.

“Ne kemi 48 orë kohë për të provuar që të miratojmë një shtrëngim të mëtejshëm (të rregullave), se ka shumë njerëz rrugëve,” u citua të thoshte Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza nga e përditshmja Corriere della Sera.

Një bllokim i ri, megjithëse jo aq i zgjatur sa ai i vendosur në mars, u duk të ishte opsioni i vetëm për të frenuar infeksionin, tha ai, por ka ende dyshime se si të menaxhohen shkollat dhe të përmirësohen kushtet në transportin publik.

“Kurba epidemiologjike është akoma shumë e lartë. Ajo që më shqetëson më shumë janë të dhënat absolute, të cilat tregojnë një kurbë të tmerrshme, ”tha Speranza.

Javën e kaluar qeveria e koalicionit e udhëhequr nga Kryeministri Conte vendosi kufizime në aktivitetin e biznesit, duke urdhëruar baret dhe restorantet të mbyllen në orën 6 pasdite si dhe mbylljen e palestrave, kinemave dhe teatrove në përpjekje për të ndaluar një ringjallje të shpejtë në koronavirus.

Shumë qytete dhe rajone, përfshirë Lombardinë, e cila ka mbartur barrën e infektimit të Italisë, gjithashtu miratuan shtetrrethimin lokal.

Conte ka thënë vazhdimisht se ai dëshiron të shmangë një bllokim të ri kombëtar që do të dëmtonte më tej ekonominë e brishtë, por rregullat e sapoaprovuara deri më tani kanë provuar të jenë të pamjaftueshme për të frenuar infeksionin.

Të dielën, qeveria takoi përfaqësues nga qeveria rajonale dhe partitë e opozitës. Një dekret i cili mund të kufizojë udhëtimin midis rajoneve, të imponojë bllokime lokale në zona me një shkallë të lartë ngjitëse dhe të rrisë përdorimin e shkollimit në shtëpi pritet të shpallet të hënën.