LAJMI FUNDIT: Kjo është ora kur Vjosa Osmani shpallet presidente

Aktualisht në Kuvendin e Kosovës është duke u zhvilluar raundi i dyte për zgjedhjen e presidentes. Një raund po zgjatë rreth 20 minuta dhe po bëhet pa asnjë pauzë ndërmjet shkruan Kosova ime.

Vjosa Osmani me këtë dinamikë pritet të shpallet presidente pak para orës 19:00. Ajo ka 69 vota në favor të saj dhe në raundin e tretë mund tê zgjedhet me 61 vota.

Mandati i saj është 5 vjeçar, pra pritet të jetë presidente deri me 2026 shkruan Kosova ime.

Kurti dhe Osmani llogariten dyshja më e besuar në Kosovë dhe nga rinia shihen si shpresë që do ta nxjerrin Kosovën nga situata ku është futur./kosovaime.tv