LAJMI FUNDIT/ Mediat ruse thonë se Lufta e III Botërore sapo ka fiΙΙuar

Media shtetërore ruse ka aIarmuar qytetarët e saj duke theksuar se L.ufta e III Botërore sapo ka filluar.

Lajmi për nisjen e lu.ftës botërore është dhënë në edicionin qendror të lajmeve në televizionin zyrtar rus “Rossiya 1”

Deklarata rrëqethëse nga një prej prezantueseve kryesore televizive erdhi pasi u bë e qartë se Moska ka humbur një tjetër agjent të inteligjencës ushtarake të lartë GRU në Ukrainë, goditja e fundit për shërbimin më elitar të spiunazhit të Kremlinit.

Olga Skabeyeva u tha shikuesve të kanalit Rossiya 1 se “ajo në të cilën është përshkallëzuar mund të quhet me siguri Lu.fta e Tretë Botërore” dhe këmbënguli “kjo është plotësisht e sigurt”.

Prezantuesja tha gjithashtu forcat ruse tani po lu.ftojnë kundër NATO-s.

Deklarata e fortë në media erdhi pas fundosjes së anijes ruse, e cila dërgoi zëdhënësin kryesor të propagandës së Kremlinit në shkrirje mbrëmë.

Zyrtarët nuk i kanë pranuar pretendimet e Ukrainës se ajo goditi anijen e Flotës së Detit të Zi me raketa lundrimi.