LAJMI I FUNDIT: AUSTRIA mbyll 2 Xhami, Ja çfarë ka ndodhur…


Austria ka mbyllur një xhami dhe një shoqatë fetare e cila frekuentohej nga një person që ishte autori i ngjarjeve t hënën në Vjenë, njoftoi të premten Ministrja e Integrimit Susanne Raab.

Të dy këto institucione fetare kishin kontribuar në radi, kalizimin e autorit , tha ajo gjatë një konferencë për shtyp.20-vjeçari Shqiptar i cili figuronte si i dënuar më parë u neutralizuar nga policia brenda pak minutash pas ngjarjeve ndaj kalimtarëve dhe apo personave të ulur nëpër lokale.

Më vonë ai u identifikua si Kujtim Fejzullai, me shtetësi austriake dhe të Maqedonisë së Veriut.

Të premten policia gjermane kontrolloi disa shtëpi e biznese të lidhura me katër persona që besohet se kishin lidhje me autorin.