LAJMI I FUNDIT/ Evropa sërish në Karantinë, me strategji ndryshe nga ajo e Marsit


Qytetet e medha ne Europe tashme po perjetojne nje boshatisje per se dyti dhe kjo per shkak te shtetrrethimit ne disa prej ketyre vendeve.

Tashme vatra e momentit eshte ne France me nje rekord infektimesh prej 45 mije rastesh brenda 24 oresh, ku Parisi duket i heshtur pervec edhe dhjetra qyteteve te tjera franceze.

Ne disa pamje te xhiruar ne kryeqytete te medha tregojne se ka boshatisje te medha, ne Athine duket se ne oren 12:30 deri ne 05:00 te mengjesit ka nje shkretim te njerezve dhe te automjeteve.Kryeministri Mitsotakis aplikoi këtë masë në dy qytetet e mëdha, krahas Athinës edhe në Selanik, dy vatrat kryesore të përhapjes së Covid-19tës që ditët e fundit po shënon ritme rekord infektimesh.

Rekorde infektimesh po thyejnë nga dita në ditë edhe Gjermania, Polonia e Çekia.
Por shtetrrethimin nuk po e durojnë dot banorët e Varshavës, duke pare qe mijëra njerëz u përleshën ashpër me policinë në kryeqytetin polak në shenjë kundërshtie ndaj orarit që nuk i lejon të dalin nga shtëpia me nje fashe orare nga ora 11 e natës deri në 5 të mëngjesit.

Momentalisht në gjithë globin numërohen mbi 43 mijë të prekur nga COVID-19, me rreth 2.7% rritje ne humbjet e jeteve.