LAJMI I FUNDIT: Këto janë Masat e reja në Zvicër, Ja çfarë duhet të dini


Të dielën Këshilli Federal Zviceran njoftoi kërkesat e reja që do të zbatohen të hënën për të kufizuar rritjen alarmante të rasteve të koronavirusit në vend.

Numri i rasteve pozitive të raportuara në Zvicër në dy javët e fundit u rrit në mbi 3,000 në ditë, pothuajse duke e trefishuar numrin e saj më të lartë të infeksioneve të regjistruara gjatë kulmit të pandemisë në prill, transmeton albinfo.ch.

Vala e dytë ka ardhur më herët dhe më e fortë nga sa kemi menduar”, tha të dielën ministri i Shëndetësisë, Alain Berset.

Rregulloret e reja “synojnë të mbrojnë më mirë publikun dhe të parandalojnë që sistemi shëndetësor të mbingarkohet në javët dhe muajt e ardhshëm”, tha Këshilli Federal, shkruan The local.ch.

Ai shtoi se “qëllimi është gjithashtu të frenohet ndjeshëm numri i rasteve të reja në mënyrë që kantonet të vazhdojnë të gjurmojnë kontakte në mënyrë efektive. Pavarësisht nga kufizimet, shpresohet që ekonomia të vazhdojë të funksionojë dhe njerëzit mund të jetojnë jetën e tyre me sa më pak përçarje të jetë e mundur”.