Lajmi i Fundit: Përsëri Karantinë në Maqedoni ? Ja çfarë pritet…

Maqedoni

Aktualisht nga epidemiologët në Maqedoninë e Veriut po analizohen të gjitha pyetësorët epidemiologjike dhe bazuar nga kjo, në fillim të javës së ardhshme do të merret vendimi për atë se a duhet të kemi masa të reja për parandalimin e virusit apo jo.

Kryeministri i Greqisë tha se ka marrëveshje mes shteteve të BE-së që të mos ketë karantinë të dytë, Filipçe gjithashtu thotë se kufizimi i lëvizjes të lirë nuk është zgjidhje, shkruan Portalb.mk.

A do të ketë një izolim të dytë në Maqedoninë e Veriut?

Filipçe dje duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve tha se ai kishte paralajmëruar shtim të rasteve të reja me kovid-19 në këto muaj e pikërisht për këtë ka realizuar takim me Komisionin për Sëmundje Ngjitëse nga ku rezultati i këtij takimi, pritet të jetë gjatë javës së ardhshme.

“Komisioni për Sëmundje Ngjitëse këtë vikend do të shikoje me detaje anketat nga pyetësorët, që të shihet mënyra e transmetimit të virusit në secilën komunë apo qytet të shtetit, bazuar në këtë, ditët e ardhshme apo nga fillimi i javës së ardhshme do të jemi gati për të rekomanduar masa të reja, në pajtueshmëri me mënyrën e transmetimit të virusit.

Ne kemi paralajmëruar që do të vije stina e vjeshtës e cila do të sjellë edhe numër më të madh të të infektuarve, që praktikisht tani po ndodhë” theksoi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Menjëherë pasi u bë publike takimi mes dy institucioneve të lartpërmendura, gjegjësisht mes ministrit Filipçe me përfaqësues të Komisionit për Sëmundje Ngjitëse

Në opinionin publik u ngritën pikëpyetjet për mundësinë izolimit të dytë të Maqedonisë së Veriut, bazuar edhe në numrin e rritur të rasteve pozitive javën e fundit.

Megjithatë, të gjitha këto ministri Filipçe i hedh poshtë dhe i njëjti potencoi se karantina apo kufizimi i lëvizjes së lirë të qytetarëve, jep rezultat, por jo afatgjatë për shkak se në momentin kur lehtësohen masat, shteti përsëri përballet me rritje të numrit.

Related Posts

Vendosi të mos shiste më prodhime Serbisë, shikojeni se çka i ndodh pronarit marketit gjilanas

Pronari i një marketi në Gjilan, Alban Osmani para disa ditësh kishte njoftuar që nuk do të shiste më produkte serbe në marketin e tij modest. Por,…

I dyshυari për plɑgosjen e dy serbëve është djali i dëshmorit Danush Kurtaj (FOTO)

Dy persona janë p lɑgosur me ɑrmë zjɑrri, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe. Lidhur me këtë rast është ɑrrestuar një…

Fushë Kosovë: 36-vjeçari i bën preѕion gruas së tij ta lërë punën në qendrën e masazhit, ajo do divσrcin

Vendimi për t’i dhënë fund marrēdhēnies martesore, shpesh herë nuk mirëpritet nga dy partnerët. Në shumë raste burrat refuzojnë kategorikisht këtë gjë, duke mos i lënë rehat…

“Nale gruan tane, neve veç plυmbi na ndan”/ Burri në Fushë Kosovë s’e lë rehat ish të dashurën, i çon SMS bashkëshortit të saj

Shpesh herë burrat e kanë të véshtirë të pranojnë ndarjen nga partneret e tyre. Ata nuk zgjedhin formë për të provuar që të kthehen sërish bashkë, e…

Dalin pamje: Momenti kur serbët i dalin në rrugë ushtarit të FSK-së!

Azem Kurtaj është i d yshuari që q ëlloi me a rmë z jarri në drejtim të dy serbëve dje, duke lënë të p lagosur një 11…

“I dyshuari shtiu pesë herë në ajër një orë përpara”/ Detaje të reja si ndodhi ngjarja

Pjesëtari i F orcës së Sigurisë së Kosovës, Azem Kurtaj, do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e v eprës p enale ‘V rasje’, pasi dyshohet se…