“Me Grenellin e Amerikës apo me Lajçakun e Evropës”?!


Gazetari dhe publicisti Bajrush Morina ka vazhduar të jetë pjesë e debateve politike për zhvillimet politike në Kosovë e për Kosovën. Morina në një postim të tij të fundit në Facebook është marrë me zhvillimet e fundit që ndodhën në Uashingtonn dhe “bombës” së fundit të emisarit të BE.

Lajcak në Beograd si dhe reagimet politike e institucionale pas Marrëveshjes së 4 Shtatorit Shtëpinë e Bardhë dhe deklaratës së Lajcakut për ndryshimin e Kushtetutës së Kosovës në interes shtimit të kompetencave të Asociacionit të Komunave serbe.

Kjo deklaratë e Lacjakut dhe frustrimet e një pjesë të spektrit politik ndaj Marrëveshjes së Uashingtonit ka qenë temë e postimit të fundit në Facebook të gazetarit Bajrush Morina:
Ja postimi i tij i plotë në Facebook:

U pat “qu peshe” nje pjese e “miletit politik” kunder Marreveshjes se 4 Shtatorit ne Shtepine e Bardhe per nje cope bisht te Liqenit te Ujmanit I cili nuk eshte krejt I Kosoves e qe krejt rrejdhat e ujit nuk burojne ne Kosove po ne Mal te Zi e ne Serbi duke beltitur … “Uji eshte mbi toke e toka eshte nen uje e bla -bla-bla!”

Tash kur Lajcaku I I Evropes po kerkon ndryshimin e Kushtetutes se Kosoves per t’i dhene Asociacionit te komunave serbe kompetenca ekzekutive, ata qe deri dje çaravesheshin e nxjerrnin “shkume prej goje” kunder Granellit e Amerikes, tash jane palu, I kane shti “veshte n’leshe” po belbezojne: “Jo vala ne takim me neve zLajçak nuk e ka pelmend hiq Asociacionin….Jo mozallah…Kemi fole vec per boren e parvjeme e per turshine e ketij dimri”!

Hipokrizi politike e llojit te vecante Made in Kosova!