Mërgimtarë ju që vini nga Zvicra, duhet patjetër ta lexoni këtë lajm

Mërgimtarë nga Zvicra

Ditë më parë autoritetet në Zvicër kanë hequr Kosovën nga lista e kufizimit për udhëtim. Me të marrë lajmin se Kosova është larguar nga lista e ndalesës, shumë kosovarë që jetojnë në Zvicër ua kanë mësyrë agjencive të udhëtimit për të rezervuar bileta për pushime në Kosovë, raporton Albinfo.ch.

Por, pavarësisht heqjes së kufizimeve, megjthatë udhëtimi përmes aeroportit vazhdon të ketë kufizime, duke u kërkuar kështu respektimi në mënyrë strikte të masave që janë ndërmarrë, përcjell tutje Albinfo.ch.

Në vijim po ju rikujtojmë rregullat e udhëtimit në aeroportin e Prishtinës:

Ndryshimet në proceset e pasagjerëve / Kontrolloni IN

1. Askush nuk do të lejohet të hyjë në Terminal pa mbajtur maskë.

2. Ju lutemi të jeni prezent 3 (tre) orë para fluturimit tuaj të nisjes.

3. Ju lutemi ndiqni këshillat e stafit. Pasagjerët që refuzojnë të ndjekin ato rregulla ose ndonjë rregull tjetër nga linjat ajrore mund të refuzohen të fluturojnë.

4. Ju lutemi shtypni biletën tuaj ose tregoni biletën tuaj në telefonin tuaj celular në hyrje të Terminalit.

5. Udhëtarët që kanë nevojë për një shoqërues (të moshuar, lëvizshmëri të reduktuar, UM etj.) do të lejohen deri në kontrollin e sporteleve vetëm me 1 (një) tjetër vetëm një person shoqërues.

6. Kushdo që hyn në Terminal temperatura e trupit të tij do të kontrollohet. Nëse mund të përcaktohet ndonjë gjendje mbi temperaturën, çështja do t’i dorëzohet Agjencisë Kombëtare të Shëndetit dhe pasagjerët nuk do të lejohen të hyjnë në Terminal dhe të mos lejohen të fluturojnë.

Mbroni veten dhe të tjerët:

1. Duke filluar nga parku i makinave, gjatë check in, shqyrtimit dhe rradhëve të kontrollit të pasaportave, radhëve të zakonshme të kontrollit, etj. Rregulli minimal 1,5 metra zbatohet gjatë gjithë kohës. Shenjat e distancës 1,5 metra janë të fiksuara në tokë. Të gjitha paralajmërimet e tjera gjithashtu mund të jenë në bordet e informacionit, ekranet e njoftimeve të fluturimit dhe njoftimet.

2. Ju lutemi përdorni kabinetin e dezinfektimit në hyrje të terminalit.
3. Ju lutemi ndiqni rregullat, veçanërisht duke përdorur maska ​​dhe distancimin shoqëror dhe ndiqni këshillat e stafit.
4. Ju lutemi mbani distancën në 1.5 metër dhe ndiqni udhëzimet e përcaktuara.

5. Përshëndetjet gjatë kufizimeve aktuale nuk do të lejohen të hyjnë në ndërtesën e Terminalit.
6. Lani duart rregullisht dhe tërësisht me sapun.
7. Ju lutemi shmangni shtrëngimin e duarve
8. Ju lutemi përdorni mundësitë e check-in në internet sa më shumë që të jetë e mundur para se të mbërrini në aeroport.

Related Posts

Vendosi të mos shiste më prodhime Serbisë, shikojeni se çka i ndodh pronarit marketit gjilanas

Pronari i një marketi në Gjilan, Alban Osmani para disa ditësh kishte njoftuar që nuk do të shiste më produkte serbe në marketin e tij modest. Por,…

I dyshυari për plɑgosjen e dy serbëve është djali i dëshmorit Danush Kurtaj (FOTO)

Dy persona janë p lɑgosur me ɑrmë zjɑrri, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe. Lidhur me këtë rast është ɑrrestuar një…

Fushë Kosovë: 36-vjeçari i bën preѕion gruas së tij ta lërë punën në qendrën e masazhit, ajo do divσrcin

Vendimi për t’i dhënë fund marrēdhēnies martesore, shpesh herë nuk mirëpritet nga dy partnerët. Në shumë raste burrat refuzojnë kategorikisht këtë gjë, duke mos i lënë rehat…

“Nale gruan tane, neve veç plυmbi na ndan”/ Burri në Fushë Kosovë s’e lë rehat ish të dashurën, i çon SMS bashkëshortit të saj

Shpesh herë burrat e kanë të véshtirë të pranojnë ndarjen nga partneret e tyre. Ata nuk zgjedhin formë për të provuar që të kthehen sërish bashkë, e…

Dalin pamje: Momenti kur serbët i dalin në rrugë ushtarit të FSK-së!

Azem Kurtaj është i d yshuari që q ëlloi me a rmë z jarri në drejtim të dy serbëve dje, duke lënë të p lagosur një 11…

“I dyshuari shtiu pesë herë në ajër një orë përpara”/ Detaje të reja si ndodhi ngjarja

Pjesëtari i F orcës së Sigurisë së Kosovës, Azem Kurtaj, do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e v eprës p enale ‘V rasje’, pasi dyshohet se…