Pas shiut, sinoptikanët japin alarmin: Ja çfarë do të ndodhë në 23 janar në Kosovë e Shqipëri


Shirat sekanë marrë fund duke i dhënë mundësi autoriteteve që të ndërhyjnë për të rekuperuar dëmet e shkaktuara nga përmbytjet e ditëve të fundit.
Megjithatë, moti do të sillët ekzaktësisht si për dimër në Shqipëri e Kosove, ku pas shirave tashmë na pret acari dhe debora.

Reshjet e dëborës pritet të fillojnë mbrëmjen e datës 13 janar dhe do të përfshijnë malësinë e Tiranës, Përrenjesin, Pogradecin si edhe të gjithë pjesën lindore dhe veri-lindore të Shqipërisë. Stacionet meteorologjike rajonale bëjnë me dije se parashikohet që në zonat në fjalë të bjerë 2 deri në 3 cm borë dhe pritet te vazhdoj deri ne fund te muajit.