“Përplasja e parë Thaçi-Hoti”, vjen thirrja për kryeministrin: Bëje këtë, ose futu nën ndikimin e presidentit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që t’ia ndalojë kryeministrit Avdullah Hoti, që nesër në Bruksel të negociojë për çështje të brendshme të Kosovës.

Thaçi ka thënë se “hapja e temave për të drejtat e komuniteteve dhe për Asociacionin e komunave serbe në dialogun e Brukselit është gabim i madh dhe shumë i rrezikshëm i Qeverisë së Kosovës”.

Sipas tij, “kjo është goditje ndaj shtetësisë dhe cenim i sovranitetit”.

Atij i është kundërpërgjigjur kryeministri Hoti, i cili ka deklaruar se nesër nuk do të diskutohet për Asociacionin.

Ai ka thënë se me këtë po merren “njerëz që nuk kanë informacion”.

“Nesër nuk do të diskutohet për Asociacionin dhe ju po merreni me njerëz që nuk kanë informacion. Nesër nuk është një ditë e rrezikshme për Kosovën”, është shprehur Hoti gjatë një diskutimi me shoqërinë civile në lidhje me negociatat për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë.

E sipas analistit Faton Mehmeti, këto replika në distancë, janë përplasja e parë Thaçi-Hoti, përcjell Bota sot.

Ai ka thënë se tani është momenti që kryeministri të tregojë fuqinë e tij, ose të futet nën ndikimin e presidentit Thaçi.

“Thirrja e zyrës së presidentit që Kuvendi t’i ndalojë kryeministrit hapjen e çështjeve të brendshme në Bruksel, shënon përplasjen e parë Thaçi-Hoti. Tani është momenti që Hoti të tregojë fuqinë e tij, ose të futet nën ndikimin e Thaçit”, ka shkruar Mehmeti në një postim në Facebook./BS

Related Posts

Vendosi të mos shiste më prodhime Serbisë, shikojeni se çka i ndodh pronarit marketit gjilanas

Pronari i një marketi në Gjilan, Alban Osmani para disa ditësh kishte njoftuar që nuk do të shiste më produkte serbe në marketin e tij modest. Por,…

I dyshυari për plɑgosjen e dy serbëve është djali i dëshmorit Danush Kurtaj (FOTO)

Dy persona janë p lɑgosur me ɑrmë zjɑrri, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe. Lidhur me këtë rast është ɑrrestuar një…

Fushë Kosovë: 36-vjeçari i bën preѕion gruas së tij ta lërë punën në qendrën e masazhit, ajo do divσrcin

Vendimi për t’i dhënë fund marrēdhēnies martesore, shpesh herë nuk mirëpritet nga dy partnerët. Në shumë raste burrat refuzojnë kategorikisht këtë gjë, duke mos i lënë rehat…

“Nale gruan tane, neve veç plυmbi na ndan”/ Burri në Fushë Kosovë s’e lë rehat ish të dashurën, i çon SMS bashkëshortit të saj

Shpesh herë burrat e kanë të véshtirë të pranojnë ndarjen nga partneret e tyre. Ata nuk zgjedhin formë për të provuar që të kthehen sërish bashkë, e…

Dalin pamje: Momenti kur serbët i dalin në rrugë ushtarit të FSK-së!

Azem Kurtaj është i d yshuari që q ëlloi me a rmë z jarri në drejtim të dy serbëve dje, duke lënë të p lagosur një 11…

“I dyshuari shtiu pesë herë në ajër një orë përpara”/ Detaje të reja si ndodhi ngjarja

Pjesëtari i F orcës së Sigurisë së Kosovës, Azem Kurtaj, do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e v eprës p enale ‘V rasje’, pasi dyshohet se…