Pse Amerika është shteti më i fuqishëm në botë!/ Kjo është përgjigjja


Kryetarja e Dhomave të Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, dhe sekretari i financave në administratën e Donald Truamp, Stephen Mnuchin kanë rënë dakord mbi një propozim për të shpërndarë edhe një herë 1.200 dollarë për shumicën e qytetarëve amerikanë.

Kjo do të jetë paketa e radhës ekonomike që do të miratohet në administratën Trum, shkruan Indeksonline.
Nga kjo pako do të përfitojnë shumica e qytetarëve amerikanë, përveç atyre që janë pjesë e korporateve, të cilat kanë fituar nga pakoja e ndihmës për biznese.
Kjo paketë në të cilën 1.200 dollarë do të përfitojnë shumica e qytetarëve pritet t’i kushtojë Amerikës plot 2.2 trilionë dollarë.

Marrëveshja e Pelosit me Mnuchin ka marrë kritika të mëdha nga senatorët republikanë.

Ata e vlerësojnë këtë paketë si fushatë para zgjedhjeve të 3 nëntorit në SHBA./Indeksonline/