Putin nuk ndalet: Këto janë 5 shtetet e Europës që i marr për dy ditë

Në vitin 2014, presidenti i Rusisë Vladimir Putin, renditi pesë vendet evropiane të cilat ai mund t’i p usht. onte për dy ditë pa kurrëfarë problemi dhe pa u munduar shumë sipas tij.Vendet si Polonia, Rumania dhe shtetet baltike si Estonia, Letonia dhe Lituania, të cilat janë pjesë e bllokut të Bashkimit Evropian janë parë gjithmonë si një k ërcënim nga Kremlini.

Sipas gazetës së njohur gjermane Suddeutsche Zeitung, Putin dyshohet se i ka thënë presidentit të atëhershëm të Ukrainës, Petro Poroshenko se: “Po të dua brenda dy ditësh do të kisha trupa ruse jo vetëm në Kiev, por edhe në Riga, Vilnius, Talin, Varshavë dhe Bukuresht”.Pra, Putin e ka pasur që herët në kokë idenë që po e zabton tani në Ukrainë.

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis, i cili është letonez, i tha Politico-s në fillim të këtij muaji se Putini ka të ngjarë të rrisë ambiciet e tij ushtarake dhe të sfidojë NATO-n në vendet e Detit Baltik të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë nëse ai triumfon në Ukrainë.“Nëse nuk e mbështesim Ukrainën, ajo nuk do të ndalet në Ukrainë”, është shprehur Dombrovskis.

Ai identifikoi vendet baltike si shqetësim kryesor.Dombrovskis shtoi: “Nëse shikoni përshkallëzimin e retorikës agresive të Rusisë dhe madje edhe deklaratat që pretendojnë se Rusia mbështet interesat e Bjellorusisë për të pasur akses në Detin Baltik, dhe rritjen e retorikës anti-baltike – mirë në Ukrainë, ajo rrit edhe retorikën anti-ukrainase.