Qeveria Zvicerane jep Lajmin e Keq… Ja çfarë ka ndodhur


Vala e dytë e Covíd ka mbërritur në Zvicër më shpejt dhe më e fo rtë se sa pritej, sipas autoriteteve shëndetësore federale.

Pak më shumë se 3,000 ras te të reja pozítive me koronavirus dhe tetë víktíma u raportuan të martën.

Shteti Zviceren ka dy herë më shumë infeksione të reja se Italia bazuar në popullësi.

“Vala e dytë ka mbërritur, më e shpejtë dhe më e qartë dhe më e fo të sesa do të mendonim dy ose tre javë më parë,”

Kete tha Thomas Steffen, një mjek i Bazelit dhe anëtar i bordit të mjekëve kantonalë në një konferencë shtypi të martën.

Studimet tregojnë se sa më shumë raste po përhapen në popullatë, aq më shumë shqet ësim ka për popullatat e moshuara në shtëpitë e të moshuarve.

Mes rritjes së rasteve, të dielën qeveria njoftoi disa masa për të vënë çështjet nën kontroll, shkruan swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch