“Rr ahja e të birit të Rashiq është mesazh nga Vuçiqi për të gjithë serbët që duan ta pranojnë realitetin në Kosovë”

Analisti politik, Fitim Salihu, ka reaguar pas rr ahjes së të birit të diplomatit serb në Kosovë, Nenad Rashiq.

Salihu, me anë të ‘Twitter’-it, ka thënë se një veprím i këtillë është mesazh nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për të gjithë ata serbët në Kosovë që duan ta pranojnë realitetin politik, shkruan Gazeta Express.

“Ky është mesazhi i Vuçiqit për të gjithë serbët që duan të pranojnë realitetin politik në Kosovë. Shteti i cili ka v rarë dhe rr ahur shqiptarë për dekada me radhë, po ua bën të njëjtën serbëve që mendojnë ndryshe”, ka shkruar Salihu.

Sipas informacioneve të para, i biri i diplomatit serb në Kosovë është s ulmuar nga një grup personash, të cilët thuhet se kanë pasur me vete edhe m jete të f orta.

Nga polícia kanë bërë të ditur se kanë arr estuar tetë persona të d yshuar për rra hjen e të birit të Rashiq.

” Lidhur me këtë rast policia ka shoqëruar në stacíon polícor 8 persona të d yshuar (prej tyre një i mítur)”, ka thënë në një komunikatë zëdhënësja e rajonit të Polícisë së Kosovës, Flora Ahmeti.