Serbisë i futet frika në palcë: Biden do të na detyrojë ta njohim Kosovën!


Shteti i Serbisë nuk fríkësohet se pse në krye të shtetit më të fuqíshëm në botë, Amerikës, së shpejti do të jetë Joi Biden.

Kështu ka deklaruar, kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic.

Sipas tij, Biden dhe Demokratët do t’i bëjnë presíon Beogradit zyrtar që Serbia ta njoh Kosovën.

“Pavarësisht nga rezultatet e zgjedhjeve në Amerikë, demokratët do të kërkojnë nga ne që ta njohim Kosovën”, tha Daçiq për Sputnik, transmeton Indeksonline

Ai beson se Biden, si shumë politikanë, tregon dy fytyra – njëra në opozitë dhe tjetra kur vjen në pushtet.

Në një intervistë për Sputnik, ai kujtoi se Biden, si Zëvendës President i SHBA, kishte bërë dy herë një vizitë zyrtare në Serbi dhe theksoi se bisedimet që ai kishte me të si Kryeministër në Uashington dhe në Konferencën e Sigurisë së Mynihut me Presidentin Vuçiq ishin krejtësisht të ndryshme nga ato të cilën Biden e udhëhoqi gjatë viteve 1990.

“Unë mendoj se ne duhet të përqendrohemi në ndërtimin e marrëdh ënieve të reja dhe marrëdh ënieve të reja me njerëzit që do të merren gjithashtu me çështjet evropiane, domethënë, dialogun me Prishtinën. Sepse problemi më i madh i administratës amerikane të Biden, domethënë demokratëve, është se ata besojnë se çështja e Kosovës është zgjidhur – thotë Daçiç.

Ai beson se ata nuk favorizojnë vazhdimin e díalogut midis Beogradit dhe Prishtinës, por thjesht kërkojnë zbatimin e vendimit për shpalljen e Kosovës.

“Ajo administratë ndoshta nuk do të ishte më e favorshme për Serbinë sesa Trump, i cili nuk e ka barrën e pjesëmarrjes në projektin e krijimit të një Kosove të pavarur. Kjo është arsyeja pse administrata Trump ishte më e hapur për kompromis.

Sidoqoftë, situata po ndryshon dhe sk ena e vërtetë politike ndërkombëtare ka ndryshuar. Kosova nuk ka më një pozítë kaq të fo rtë sa kishte, nuk ka shumicë, nuk mund të bëhet anëtare askund”, përfundon Daçiq. /Indeksonline/