Ta prek shpirtin kjo histori/ Gruaja lë punën e saj për të kaluar ditët e fundit me qenin

Kur mori për herë të parë kafshën e saj, as që e kishte menduar se një ditë do të ishte koha për t’i thënë lamtumirë, por sot, kur ndodhi, kjo britanike vendosi t’i dhuronte qenit të saj ditë të fundit të paharrueshme të jetës së tij.

Megan Marshall nga Reading prej disa kohësh është e vetëdijshme se po afron koha për t’i thënë lamtumirë qenushes së saj Sasha dhe para se sëmundja të pushtojë, ajo vendosi t’i plotësojë çdo dëshirë dhe t’i dhurojë kënaqësi të shumta.

Gjithçka filloi verën e kaluar kur Megan vuri re se diçka e çuditshme po i ndodhte Sashës.

Retriever filloi të pengohej dhe të rrëzohej, dhe nganjëherë, pretendon ajo, luftonte për të qëndruar në këmbë për 10 minuta pa u rrëzuar.

“Ne të dy kemi qenë gjithmonë kundër botës. Ndjeva se doja t’i ktheja Sashës për gjithë gëzimin që më dha. Ajo e meritonte absolutisht”, tha Megan.

Ata filluan të plotësojnë dëshirat e tyre në tetor dhe Sasha ka vizituar Windsorin, ka qenë në kopshtin zoologjik, ka pirë një kapuçino për qentë dhe ka marrë një darkë “romantike” për ditën e Shën Valentinit.

Ajo ka përgatitur edhe një set fotografik profesional, e ka gostitur me një akullore të veçantë, e ka çuar në një shfaqje qensh dhe madje siç thotë ajo “e lë të flejë me një shoqe”. Ajo gjithashtu e mori atë në një turne me kamion zjarrfikës.

Kur Sasha erdhi në shtëpinë e Meganit, ajo ishte vetëm 12 javëshe dhe tani së fundmi festoi ditëlindjen e saj të 15-të.

“Ne menduam se do ta humbnim atë deri në Krishtlindje. Vendosa të lija punën time dhe të investoja gjithë kohën time në të për të përfituar sa më shumë kohë me të,” tha Megan.

Kur flet për kafshën e saj, Megan ka vetëm fjalët më të bukura: “Ajo është e butë dhe plot dashuri. Mund ta marr kudo me vete. Shoqëruesja ime perfekte që nuk më lë kurrë”, tha ajo.

Ajo theksoi se Sasha ka luftuar me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë artritin, tumoret beninje, pankreatitin, si dhe mielopati degjenerative që së shpejti do ta pengojë atë të ecë plotësisht.

“Çdo ditë është e ndryshme. Kemi ditë të mira dhe të këqija. Ndonjëherë ai mund të ecë deri në 45 minuta, ndonjëherë nuk mundet”, pranoi ajo.

“Nuk e kam idenë se sa kohë më ka mbetur me të. Nuk e imagjinoj dot jetën time pa të”, përfundoi Megan, e cila shpreson që ajo dhe Sasha të kenë shumë aventura të tjera emocionuese.