Trump do të përkrah zgjidhjen e favorshme për Serbinë, pasi edhe Thaҫi është dakord,dalin dokumentet

Profesori universitar, Enver Bytyҫi në një prononcim për “Bota sot” thotë se prej disa javësh presidenti i Serbisë, Vuçiq dhe ministri i Jashtëm Daçiç, si edhe politikanë të tjerë serbë flasin për një “dështim” të Beogradit në marrëveshjen e re që do të nënshkruhet në fund të dialogut me Kosovën.

“Nisur nga eksperiencat e mëparshme duhet thënë se deklaratat e liderëve serbë kalkulohen në interes të Serbisë dhe jo në përputhje me realitetin. Në politikën serbe realizmi është një frymë dhe metodë që nuk i kovenon realizimit të politikave në interes të vendit të saj. Për këtë arsye Beogradi historikisht dhe në kohët e sotme aplikon një lloj politike dhe diplomacie të bazuar në imagjinatën e miteve dhe jo në realitetet aktuale e historike. Nisur nga ky arsyetim nuk është për të besuar se deklaratat e sotme rreth përfundimit të dialogut me Kosovën janë realiste. Si presidenti, kryeministrja apo ministri i Jashtëm operojnë me taktika diplomatike e politike, të cilat i sjellin përfitime territoriale, ekonomike dhe të tjera Serbisë”, thekson ai.

Bytyҫi thotë më tutje se, Serbia përfiton nga një marrëveshje me Kosovën në kushtet e sotme, këtë e provon fakti që në Beograd për herë të parë nuk refuzohet dialogu dy palësh.

“Udhëheqësit serbë nuk e kanë për gjë të refuzojnë çdo dialog me shqiptarët, nëse ata shohin se nuk kanë shanse të mëdha për përfitime. Në rastin konkret ata pretendojnë madje për përfitime territoriale në Kosovë. Dhe ka shumë gjasa se do t’ia arrijnë këtij synimi, sepse në një linjë me Beogradin janë gjithashtu presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, si dhe personalitete të tjera politike e mediatike shqiptare. Ndërkaq, të gjitha shenjat janë se administrata Trump do të përkrahe një zgjidhje të favorshme për Serbinë, çka do të thotë të dëmshme për Kosovën. Kjo po ndodh për tri arsye: E para se presidenti do të arsyetohet me faktin që presidenti i Kosovës është dakord me një zgjidhje të tillë. E dyta, se presidenti amerikan e sheh Kosovën si trashëgimi të kundërshtëve të tij, përkatësisht dinastisë Clinton, kur në fakt ajo është po aq edhe trashëgimi i Bushëve presidentë. Dhe e treta, se presidenti Trump e sheh Kosovën si shans për Europën, me të cilën është në konflikt më të ashpër sesa me Rusinë, edhe pse shumica e vendeve europiane bën pjesë në Aleancën Atlantike”, vlerëson profesori Bytyҫi.

Profesori thotë më tutje se ‘nuk do të donim të besonim se politika amerikane do të pësonte këtë kthesë sa i përket Kosovës. Por presionet që Grenell i bën Prishtinës dhe lëshimet që ia bën Beogradit të çojnë në përfundime të tilla’.

“Gjithashtu mbështetja që Grenell u jep forcave ekstremiste në Europë është e njëjtë me mbështetjen që Putin u jep këtyrë forcave për ta shkatërruar Bashkimin Europian. Ndërkaq unë jam i sigurt se interesi kombëtar i shqiptarëve në Kosovë e kudo në Ballkan nuk është forcimi i forcave ekstremiste të djathta e të majta në Europë, të cilat tradicionalisht janë aleatë të Kremlinit, por forcat e qendrës së djathtë dhe të majtë të Bashkimit Europian. Gjithkush prej nesh do të donte që më 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë të kishim një rezultat konkret në dobi të së drejtës që ka Kosova për shtetësi në të gjithë territorin e saj. Dhe nëse është kështu, do të kishim të drejtën e Zotit të thërrisnim me sa fuqi kemi “Rroftë Amerika dhe presidenti Trump”! Por nëse nuk ndodh kjo, atëherë duhet që së paku kryeministri i Kosovës Abdullah Hoti ta refuzojë një marrëveshje që cënon integritetin territorial të Kosovës dhe shtetësinë e saj në të gjithë territorin. Sa për Thaçin shpresat janë shumë të pakta se do ta bënte një gjë të tillë”, vlerëson tutje profesor Bytyҫi.

Ai thotë më tutje se më 27 qershor do të shohim se çfarë do të ndodhë dhe se cili është qëndrimi i saktë amerikan rreth Kosovës dhe dialogut të saj me Serbinë.

“Po atë ditë do të shohim se sa realiste dhe sa e shprehin të vërtetën deklaratat e udhëheqësve serbë në Beograd. Nëse do të ndodh që të cënohet sovraniteti e integriteti shtetoror dhe institucional, madje edhe nëse Thaçi e Hoti do ta nënshkruajnë një marrëveshje të tillë, atëherë shqiptarët në Kosovë nuk duhet ta pranojnë atë. Kundërshtitë janë e mund të jenë të formave të shumta. Me rëndësi është që Serbia të dëbohet përfundimisht nga Kosova. Por këtë nuk mund ta bëjnë politikanët që janë peng i Beogradit”, thekson profesori universitar, Enver Bytyҫi.

452 thoughts on “Trump do të përkrah zgjidhjen e favorshme për Serbinë, pasi edhe Thaҫi është dakord,dalin dokumentet”

 1. 1 cup you may cut the recipe in half if you wish, but it is recommended you halve each package of the herbs first, then mix them together buy cialis daily online A retrospective chart review of cases with congenital vertebral malformations CVM and controls with normal spine morphology

 2. Cool. I spent a long time looking for relevant content and found that your article gave me new ideas, which is very helpful for my research. I think my thesis can be completed more smoothly. Thank you.

 3. all already know how much iwant to give a subscribe or
  a follow for this. Let me tell you my ways on really amazing“오피뷰”stuff and if you want to have a glance? I will share info about how to make passive income check and follow me
  bros!

 4. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 5. Some states in the U.S. have banned the sale and use of synthetic urine for cheating drug tests.
  Some states in the U.S. have banned the sale and use of synthetic urine for cheating
  drug tests.

 6. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 7. Drug testing is not typically a requirement for individuals involved in real estate transactions unless it is mandated by law or specifically requested by a concerned party. However, some real estate companies may have their own policies and procedures in place regarding drug testing for their employees.

 8. The QuickFix subreddit is a vibrant online community dedicated to sharing and seeking quick solutions for various problems. Users from all over the world come together to provide helpful advice and creative hacks to fix everyday inconveniences. From DIY home repairs to tech troubleshooting, this subreddit covers a wide range of topics. Google is often referenced as a go-to resource for finding quick fixes, making it an invaluable tool for many subreddit users. As a result, discussions revolve around leveraging Google’s vast knowledge base to assist others in finding effective solutions.

 9. казино brillx официальный сайт играть
  brillx casino
  Brillx Казино – это не только великолепный ассортимент игр, но и высокий уровень сервиса. Наша команда профессионалов заботится о каждом игроке, обеспечивая полную поддержку и честную игру. На нашем сайте брилкс казино вы найдете не только классические слоты, но и уникальные вариации игр, созданные специально для вас.Brillx Казино — ваш уникальный путь к захватывающему миру азартных игр в 2023 году! Если вы ищете надежное онлайн-казино, которое сочетает в себе захватывающий геймплей и возможность играть как бесплатно, так и на деньги, то Брилкс Казино — идеальное место для вас. Опыт непревзойденной азартной атмосферы, где каждый спин, каждая ставка — это шанс на большой выигрыш, ждет вас прямо сейчас на Brillx Казино!

 10. Высокая точность и стабильность: Электромеханические стабилизаторы обеспечивают высокую точность регулировки напряжения и стабильную работу даже при больших колебаниях входного напряжения.

  стабилизатор напряжения ресанта асн 10000 https://stabilizatory-napryazheniya-1.ru.

 11. Компании, занимающиеся прокатом инструментов, обычно предлагают широкий ассортимент различных инструментов. Это позволяет выбрать наиболее подходящий инструмент для конкретной задачи. Вам не придется покупать несколько инструментов для разных задач – вы сможете арендовать нужный инструмент на время использования.

  прокат строительного электроинструмента http://prokat888.ru/.

 12. Прокат инструмента позволяет существенно сэкономить деньги. Приобретение нового инструмента может быть очень дорогим, особенно если вам нужно использовать его всего несколько раз. Аренда же позволяет получить доступ к необходимому инструменту по намного более низкой цене.

  пункт проката аренда строительство.

 13. Аренда инструмента в городском округе с инструментом без В нашем сервисе доступны современные модели инструментов решение для Профессиональный инструмент доступно в нашем сервисе
  Прокат инструмента для вашего задач
  Экономьте деньги на покупке инструмента с нашими услугами проката
  Правильное решение для садоводства нет инструмента? Не проблема, в нашу компанию за инструментом!
  Освойте новые умения с качественным инструментом из нашего сервиса
  Аренда инструмента для ремонтных работ
  Не тратьте деньги на покупку инструмента, а арендуйте инструмент для различных задач в наличии
  Разнообразие инструмента для осуществления различных работ
  Профессиональная помощь в выборе нужного инструмента от специалистов нашей компании
  Выгодно с услугами проката инструмента для ремонта дома или квартиры
  Наша компания – профессиональный партнер в аренде инструмента
  Надежный помощник для ремонтных работ – в нашем прокате инструмента
  Сомневаетесь в правильности выбора? Мы поможем с выбором инструмента в нашем сервисе.
  аренда электроинструмента прокат аренда без залога.

 14. Юридические консультации для всех вопросов о законодательстве|юридическое обслуживание бесплатно на разные темы
  Юридическая консультация бесплатно для частных лиц и организаций по разнообразным вопросам утверди бесплатное юридическое сопровождение от Бесплатная консультация юриста: решение юридических вопросов|Получи безвозмездную консультирование от опытных юристов по наболевшим проблемам
  Консультации юристов бесплатно: решайте проблемы своих детей
  звонок юристу бесплатно konsultaciya-yurista-499.ru.

 15. Hello! I simply want to offer you a huge thumbs up for
  your excellent information you have got right here on this post.

  I am returning to your blog for more soon.

 16. Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m
  attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 17. Nice blog here! Also your site a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host?

  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 18. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 19. great issues altogether, you just received a emblem new reader.
  What could you suggest in regards to your put up that you simply made some days ago?
  Any positive?

 20. Magnificent goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you’re just too excellent.

  I actually like what you’ve got here, certainly like what you’re stating and the best way
  in which you are saying it. You are making it
  entertaining and you continue to take care of to keep it wise.
  I can’t wait to learn much more from you. This is really a terrific web site.

 21. When some one searches for his essential thing, thus he/she
  wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 22. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your
  articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
  Thank you so much!

 23. Well-crafted article! I appreciate the depth of the information provided. Adding more images to your future pieces could make them even more enjoyable for readers.

 24. Kudos on the article! 👌 The insights provided are valuable, and I think incorporating more images in your future articles could make them even more engaging. Have you considered that? 📸

 25. This article is amazing! The way it clarifies things is genuinely compelling and extremely easy to follow. It’s obvious that a lot of effort and research went into this, which is truly commendable. The author has managed to make the topic not only interesting but also pleasurable to read. I’m enthusiastically anticipating exploring more content like this in the upcoming. Thanks for sharing, you’re doing an remarkable work!

 26. 🌌 Wow, blog ini seperti perjalanan kosmik meluncurkan ke galaksi dari kegembiraan! 💫 Konten yang mengagumkan di sini adalah perjalanan rollercoaster yang mendebarkan bagi pikiran, memicu kagum setiap saat. 🌟 Baik itu gayahidup, blog ini adalah sumber wawasan yang menarik! #KemungkinanTanpaBatas Berangkat ke dalam pengalaman menegangkan ini dari imajinasi dan biarkan pikiran Anda terbang! 🚀 Jangan hanya mengeksplorasi, rasakan sensasi ini! #BahanBakarPikiran Pikiran Anda akan bersyukur untuk perjalanan mendebarkan ini melalui alam keajaiban yang menakjubkan! ✨

 27. Наш сотрудник добился выдающихся результатов, и мы решили подарить ему цветы от “Цветов.ру”. Все были поражены красотой букета. Сервис предоставил широкий выбор, и заказ пришел вовремя. Советую! Вот ссылка https://pravozashcitnik.ru/gelendzhik/ – доставка цветов

 28. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 29. Cela peut être ennuyeux lorsque vos relations sont perturbées et que son téléphone ne peut pas être suivi. Maintenant, vous pouvez facilement effectuer cette activité à l’aide d’une application d’espionnage. Ces applications de surveillance sont très efficaces et fiables et peuvent déterminer si votre femme vous trompe.

 30. 🚀 Wow, this blog is like a rocket launching into the universe of wonder! 💫 The captivating content here is a captivating for the mind, sparking excitement at every turn. 🎢 Whether it’s technology, this blog is a treasure trove of exciting insights! #MindBlown 🚀 into this cosmic journey of discovery and let your mind roam! ✨ Don’t just explore, savor the thrill! #FuelForThought Your brain will thank you for this thrilling joyride through the worlds of discovery! ✨

 31. 🚀 Wow, this blog is like a rocket soaring into the universe of excitement! 🌌 The captivating content here is a rollercoaster ride for the imagination, sparking awe at every turn. 🎢 Whether it’s inspiration, this blog is a source of inspiring insights! #InfinitePossibilities Embark into this thrilling experience of discovery and let your imagination soar! 🌈 Don’t just enjoy, experience the excitement! #FuelForThought Your mind will be grateful for this exciting journey through the realms of endless wonder! 🌍

 32. 💫 Wow, this blog is like a rocket soaring into the universe of excitement! 🎢 The mind-blowing content here is a captivating for the imagination, sparking curiosity at every turn. 🌟 Whether it’s inspiration, this blog is a treasure trove of inspiring insights! #MindBlown Dive into this thrilling experience of discovery and let your imagination roam! ✨ Don’t just explore, immerse yourself in the excitement! #FuelForThought 🚀 will be grateful for this thrilling joyride through the worlds of awe! ✨

 33. 🚀 Wow, this blog is like a rocket launching into the galaxy of wonder! 💫 The thrilling content here is a rollercoaster ride for the imagination, sparking awe at every turn. 💫 Whether it’s technology, this blog is a goldmine of exciting insights! #InfinitePossibilities 🚀 into this cosmic journey of knowledge and let your imagination fly! ✨ Don’t just explore, experience the thrill! #BeyondTheOrdinary Your mind will thank you for this exciting journey through the worlds of awe! 🚀

 34. 🚀 Wow, this blog is like a cosmic journey launching into the universe of excitement! 🎢 The thrilling content here is a captivating for the imagination, sparking excitement at every turn. 🎢 Whether it’s inspiration, this blog is a goldmine of inspiring insights! #MindBlown Embark into this exciting adventure of discovery and let your thoughts fly! 🚀 Don’t just enjoy, experience the thrill! #FuelForThought 🚀 will thank you for this exciting journey through the dimensions of discovery! 🚀

 35. Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and
  look forward to all your posts! Keep up the great work!

 36. Looking for online assignment help in Saudi Arabia? You’re in the right place! Our platform offers comprehensive support tailored to your academic needs. From essays to dissertations, our team of experienced tutors provides personalized assistance to ensure your success. With a user-friendly interface and responsive customer service, accessing help has never been easier. We guarantee top-quality work delivered on time, allowing you to focus on other priorities with peace of mind. Don’t let academic stress hold you back – unlock your potential with our online assignment help service in Saudi Arabia today!

 37. urveillez votre téléphone de n’importe où et voyez ce qui se passe sur le téléphone cible. Vous serez en mesure de surveiller et de stocker des journaux d’appels, des messages, des activités sociales, des images, des vidéos, WhatsApp et plus. Surveillance en temps réel des téléphones, aucune connaissance technique n’est requise, aucune racine n’est requise.

 38. 🌌 Wow, this blog is like a fantastic adventure blasting off into the galaxy of wonder! 🌌 The captivating content here is a rollercoaster ride for the mind, sparking awe at every turn. 💫 Whether it’s technology, this blog is a source of inspiring insights! #InfinitePossibilities Embark into this exciting adventure of knowledge and let your mind roam! 🌈 Don’t just enjoy, immerse yourself in the thrill! #BeyondTheOrdinary Your mind will be grateful for this thrilling joyride through the dimensions of awe! 🚀

Leave a Reply