Turqia nis anijet për në ujërat greke, jepet alarmi në Egjeu


Mes Greqisë dhe Turqisë në Egje, po ndodh pikërisht ajo që i trembeshin të gjithë.

Mediat respektive raportojnë sëfundmi se marina turke ka vendosur që të shoqërojë me anije ushtarake anijen kërkimore “Oruç Reis”, e cila është nisur në lundrim me destinacion pjesën jugore të ishullit grek Kastelorizo, raporton abcnews.al.

Përmes një NAVTEX-i, Turqia njoftoi kryerjen e kërkimeve në jug të ishullit Kastelorizo duke ngritur alarmin në Egjeun Lindor, pasi pjesa në fjalë njihet nga Greqia si pjesë Zonës Ekskluzive Ekonomike të saj.

Por, Turqia e kundërshton me argumentin se Kastelorizo është shumë i vogël dhe shumë larg Greqisë për të krijuar një Zonë Ekskluzive Ekonokike që “burgos” Turqinë në tokë.

Më herët, Greqia e cilësoi të paligjshëm NAVTEX-in turk duke kërkuar nga anijet që të mos e marrin në konsideratë. /abcnews.al

Related Posts

Vendosi të mos shiste më prodhime Serbisë, shikojeni se çka i ndodh pronarit marketit gjilanas

Pronari i një marketi në Gjilan, Alban Osmani para disa ditësh kishte njoftuar që nuk do të shiste më produkte serbe në marketin e tij modest. Por,…

I dyshυari për plɑgosjen e dy serbëve është djali i dëshmorit Danush Kurtaj (FOTO)

Dy persona janë p lɑgosur me ɑrmë zjɑrri, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe. Lidhur me këtë rast është ɑrrestuar një…

Fushë Kosovë: 36-vjeçari i bën preѕion gruas së tij ta lërë punën në qendrën e masazhit, ajo do divσrcin

Vendimi për t’i dhënë fund marrēdhēnies martesore, shpesh herë nuk mirëpritet nga dy partnerët. Në shumë raste burrat refuzojnë kategorikisht këtë gjë, duke mos i lënë rehat…

“Nale gruan tane, neve veç plυmbi na ndan”/ Burri në Fushë Kosovë s’e lë rehat ish të dashurën, i çon SMS bashkëshortit të saj

Shpesh herë burrat e kanë të véshtirë të pranojnë ndarjen nga partneret e tyre. Ata nuk zgjedhin formë për të provuar që të kthehen sërish bashkë, e…

Dalin pamje: Momenti kur serbët i dalin në rrugë ushtarit të FSK-së!

Azem Kurtaj është i d yshuari që q ëlloi me a rmë z jarri në drejtim të dy serbëve dje, duke lënë të p lagosur një 11…

“I dyshuari shtiu pesë herë në ajër një orë përpara”/ Detaje të reja si ndodhi ngjarja

Pjesëtari i F orcës së Sigurisë së Kosovës, Azem Kurtaj, do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e v eprës p enale ‘V rasje’, pasi dyshohet se…