Udhëtimet/ Ja çfarë do ndodhë me Zviceranët


Gjermania dhe Franca kanë sjellë bllokime më të ashpra sesa Zvicra dhe ka paralajmërime se kontrollet kufitare do të sigurohen që udhëtarët zviceranë t’u përmbahen rregullave.

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, thotë se oficerët e policisë nga i gjithë vendi do të dërgohen në zonat kufitare. Ata do të kenë kompetenca emergjente për të kontrolluar këdo brenda 30 km të kufirit për t’u siguruar që po u përmbahen rregullave, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Gjermania e konsideron Zvicrën një zonë rreziku dhe çdo banor zviceran në Gjermani do të duhet të tregojë se ka një arsye të mirë, përndryshe përballet me gjoba të rënda.