Ukraina do të marrë pajisje ushtarake ‘super moderne’ nga Britania e Madhe dhe SHBA

Ukraina do të jetë në gjendje të mbrojë më mirë qiejt e saj nga forcat armike, sepse është vendosur të marrë pajisje ushtarake “super moderne” nga SHBA dhe Britania, tha sot ambasadori i Ukrainës në Japoni, Sergiy Korsunsky, shkruan Sky News.

Duke folur në një konferencë shtypi, Korsunsky tha: “Ata kanë ende epërsi në forcat ajrore, në aeroplanë dhe raketa, dhe ne presim të fillojmë të marrim pajisje super-moderne nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania për të mbrojtur qiejt dhe qytetet tona.

“Kur ata lëshojnë raketa lundrimi nga distanca të gjata, ne nuk mund të arrijmë në vendin e lëshimit. Ne duhet t’i kapim ato. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për këtë pajisje moderne.”

Z. Korsunsky nuk dha detaje të mëtejshme se çfarë do të përfshinte pajisjet ushtarake.

Kjo vjen pasi kryeministri australian Scott Morrison tha sot se vendi i tij do të dërgonte automjete të blinduara Bushmaster në Ukrainë.

Morrison tha se automjetet e blinduara me katër rrota do të fluturonin mbi aeroplanët e transportit Boeing C-17 Globemaster, por ai nuk specifikoi se sa do të dërgoheshin.

“Ne nuk po dërgojmë vetëm lutjet tona, ne po dërgojmë armët tona, ne po dërgojmë municionet tona, ne po dërgojmë ndihmën tonë humanitare, ne po dërgojmë të gjitha këto, armaturën tonë, të gjitha këto gjëra dhe ne” do të dërgojmë automjetet tona të blinduara, Bushmasterët tanë gjithashtu”, shtoi Morrison.