Zvicra ka ndarë edhe 8.2 milion euro për sistemin shëndetësor të Kosovës

Zvicra

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë Thomas Kolly dhe Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj kanë nënshkruar marrëveshjen e re të bashkëpunimit për t’i bërë shërbimet shëndetësore kualitative më të qasshme për qytetarët e Kosovës.

“Zvicra ka ndarë edhe 8.2 milion euro të tjera për të forcuar më tej Kujdesin Parësor Shëndetësor gjatë katër viteve të ardhshme dhe për të mbështetur në veçanti pacientët që vuajnë nga sëmundjet kronike në 20 komuna”, thuhet në njoftimin e ambasadës së Zvicrës në Kosovë.

Me këtë rast Ambasadori Kolly theksoi se është tejet e rëndësishme që sistemi shëndetësor në Kosovë të ketë më në qendër të vëmendjes pacientin.

Qeveria zvicerane përmes organizatës AQH projekt në vazhdimësi e mbështetë sistemin shëndetësor në Kosovë dhe marrëveshja e sotme është në vijimësi të kësaj mbështetje.

Related Posts

Vendosi të mos shiste më prodhime Serbisë, shikojeni se çka i ndodh pronarit marketit gjilanas

Pronari i një marketi në Gjilan, Alban Osmani para disa ditësh kishte njoftuar që nuk do të shiste më produkte serbe në marketin e tij modest. Por,…

I dyshυari për plɑgosjen e dy serbëve është djali i dëshmorit Danush Kurtaj (FOTO)

Dy persona janë p lɑgosur me ɑrmë zjɑrri, në fshatin Drajkovc të Shtërpcës, komunë kjo e banuar me shumicë serbe. Lidhur me këtë rast është ɑrrestuar një…

Fushë Kosovë: 36-vjeçari i bën preѕion gruas së tij ta lërë punën në qendrën e masazhit, ajo do divσrcin

Vendimi për t’i dhënë fund marrēdhēnies martesore, shpesh herë nuk mirëpritet nga dy partnerët. Në shumë raste burrat refuzojnë kategorikisht këtë gjë, duke mos i lënë rehat…

“Nale gruan tane, neve veç plυmbi na ndan”/ Burri në Fushë Kosovë s’e lë rehat ish të dashurën, i çon SMS bashkëshortit të saj

Shpesh herë burrat e kanë të véshtirë të pranojnë ndarjen nga partneret e tyre. Ata nuk zgjedhin formë për të provuar që të kthehen sërish bashkë, e…

Dalin pamje: Momenti kur serbët i dalin në rrugë ushtarit të FSK-së!

Azem Kurtaj është i d yshuari që q ëlloi me a rmë z jarri në drejtim të dy serbëve dje, duke lënë të p lagosur një 11…

“I dyshuari shtiu pesë herë në ajër një orë përpara”/ Detaje të reja si ndodhi ngjarja

Pjesëtari i F orcës së Sigurisë së Kosovës, Azem Kurtaj, do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e v eprës p enale ‘V rasje’, pasi dyshohet se…